Diyanet'in siyasallaşması insanların dinle ilişkisini yaralığını belirten Taşgetiren, devletin tüm birimlerinin Erdoğan'a bağlı olmasını eleştirdi. Karar'da bu konuyla ilgili yazı kaleme alan Ahmet Taşgetiren, siyaset-din ilişkisinin Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana hassas bir alan, laikliğin çerçevesi onun için hep tartışılıyor olduğunu belirterek, "Aslında “din istismarı”na en çok karşı çıkması gerekenler, siyasetçi, din adamı, ilahiyatçı, sade vatandaş… her ne ise, dindar insanlar olmalı. Çünkü istismarın dindarlıkla ilgisi yok. Bu Allaha karşı hile. Onun için bir insan, dini, siyaseti için, ticareti için, ya da başka bir çıkarı için kullandığına dair en küçük bir his taşıyorsa, hemen tövbe etmeli.

Diyanet İşleri Başkanı ile ilgili tartışmayı nasıl okumalı? Bir kısım tepkinin, dinin her türlü görünülürlüğüne karşı tepkili olan çevrelerden geldiği açıkça görülüyor. “Memleket şeriata mı götürülüyor? “ söylemi de öyle bir kışkırtıcılık dozu taşıyor" diye yazdı.

Taşgetiren yazısında, konunun bir siyasi kamplaşmanın boyutu haline geldiğinin de görülmesi gerektiğini ve siyasi kamplaşma deyince, bunu her siyasi parti, kendi tabanını kemikleştirmek için kullanır, “Laiklik” etrafında da bir kamplaşma stratejisi izlenebilir. Nitekim yapılıyor. Ama din alanı, özellikle bizde, en duyarlı alanlardan birisidir. Orada taban kemikleşmesi stratejisi izlendiğinde, toplumun din ekseninde ayrışması gibi bir sonuç doğması tehlikesi vardır" şeklinde ifade etti.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenen Ahmet Taşgetiren, "Muhtemel ki mevcut statüyü devletin tüm birimlerinin şahsına bağlı olduğu tarzında değerlendiriyor. Yargıyı da Diyaneti de. Bu yaklaşım, Yargı’nın da, Diyanet’in de “siyasileşmesi” gibi bir görüntü ortaya çıkarıyor. Ne de olsa kendisi “partili cumhurbaşkanı”dır. Yargının siyasallaşması görüntüsü, insanların Yargıya güvenini sarsıyor, çok belli, Dinin – Diyanet’in siyasallaşması ise insanların din ile ilişkisini yaralıyor. Yargıyı bilmem ama en azından bunu istemezsiniz diye düşünüyorum. Din hakkı için, lütfen." ifadelerini kullandı.