Diyanet, 4-6 yaş Kuran kurslarında yüz yüze eğitimin sonlandırıldığını duyuran yazıyı geri çekti. Yeni bir yazı daha yayımlayan Diyanet, “görülen lüzum üzerine” diyerek kursların 23 Kasım itibarıyla yüz yüze eğitime başlayacağını duyurdu.

İktidarın desteğiyle eğitimdeki etkisini giderek arttıran ve 4-6 yaş Kuran kursları ile okulöncesi eğitimi de hedef alan Diyanet İşleri Başkanlığı, örgün eğitime verilen arada harekete geçti.

Birgün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre il müftülerine önceki gün gönderilen ve 4-6 yaş Kuran kurslarında yüz yüze eğitimin yeni yıla kadar sonlandırıldığını duyuran yazıyı geri çeken idare, dün yeni bir yazı yayımlayarak, “4-6 yaş ve ihtiyaç odaklı Kuran kurslarında 23 Kasım’dan itibaren yüz yüze eğitime devam edilecektir” ifadelerini kullandı.


PEDAGOGLARA GÖRE BU YAŞLARDA ‘DİNİ EĞİTİM’, TELAFİ EDİLEMEZ ZARARLARA YOL AÇABİLİR

Önceki gün aldığı kararla hafızlık eğitimi verilen yatılı Kuran kurslarının, pansiyonlarının yüzde 60’ı oranında yüz yüze eğitime devam edeceğini açıklayan Diyanet, kararını güncelledi. Pedagogların, “Küçük yaşta çocuğa verilen dini eğitim, çocuğun ileriki yaşları için geri dönülemez zararlara yol açabilir” uyarısını yaptığı 4-6 yaşındakiler için Diyanet Kuran kurslarının yüz yüze devam etmesini kararlaştırdı.

‘GÖRÜLEN LÜZUM ÜZERİNE’

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç imzalı yazıda şunlar kaydedildi:

“4-6 yaş ve İhtiyaç Odaklı Kuran kurslarımızda yüz yüze eğitime ara verildiği malumlarınızdır. Ancak görülen lüzum üzerine kararın tahsisine ihtiyaç duyulmuştur. Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında alınacak tedbirler çerçevesinde 4-6 yaş ve ihtiyaç odaklı Kuran kurslarında 23 Kasım’dan itibaren yüz yüze eğitime devam edilmesi hususlarını tensiplerinize arz ederim.”

KAPSAMI GİDEREK GENİŞLEDİ

MEB ile imzaladığı işbirliği anlaşmalarıyla eğitimin hemen her kademesinde etkin hale getirilen Diyanet, 2019 yılında 4-6 yaş Kuran Kursları’nda 131 bin öğrenciye ‘okulöncesi eğitim’ verdi. Kurslarda eğitim gören çocukların sayısı son dört yılda yüzde 758 arttı.