ARTI GERÇEK - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere nihai elektrik satış fiyatlarında tüm abone grupları için yüzde 15 oranında artış yaptı. Elektriğe gelen zammın yanı sıra doğalgaza yüzde 12, LPG'ye 60 kuruş zam geldi.

Art arda gelen zamlara siyasi parti temsilcilerinden yoğun tepki gelirken, AKP'li Yeni Şafak gazetesi ise zamları savunmaya başladı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Her ay yaptıkları doğal gaz zammı yetmiyormuş gibi elektriğe yine yüzde 15 zam yaptılar. İktidar sanki yemin etmiş söke söke vatandaşın varını yoğunu alacak” diyerek yapılan zamma tepki gösterdi.

SARAYIN MASRAFI YİNE VATANDAŞA YAZILDI

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kamuda tasarruf tedbirleri genelgesinde Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı ve TBMM Genel Sekreterliği’nin muaf tutulmasına “Şatafatlı harcamaları kesmesi gereken, bütçesini küçültmesi gereken ilk kurum Cumhurbaşkanlığı’dır. Cumhurbaşkanı, lütfen önden buyurun” diye tepki gösterdiği açıklamasıyla birlikte, “Biz “Önden buyurun” dedik. O, faturayı yine vatandaşa kesti” paylaşımında bulundu.

2021’DE TOPLAM ELEKTRİK ZAMMI YÜZDE 22’Yİ BULDU

CHP Enerji ve Altyapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “İktidar vatandaşımıza söke söke zam yapmaya devam ediyor” dedi ve yapılan zamla ilgili iktidarı şöyle eleştirdi:

*Daha iki gün önce uyardık. Elektriğe zam yapmayın, vatandaş zor durumda diye söyledik. Dinlemediler. Gelen haber maalesef elektriğe yüzde 15 zam oldu. Yılbaşından bu yana elektrik zammı yüzde 22'ye çıktı. Emeklilerimiz, memurlarımız, bu ay zam alacaklar ama alacakları zam daha ceplerine girmeden kat be kat fazlasıyla ceplerine çıktı. EPDK, nisan ayında dağıtım şirketlerine satılan elektrikte yüzde 17,5 oranında indirim yapmıştı. Başka bir deyişle iktidar bu zor günlerde vatandaşın değil, şirketlerin yanında yer almayı tercih etti. 1 Ocak'tan bu yana yapılan 2 elektrik zammı toplamda yüzde 22'yi buldu. Doğalgazda her ay düzenli olarak ayrıca zam yapılıyor. Akaryakıtta neredeyse her ay zam yapılıyor. Ülkeyi yönetemeyen AKP iktidarı, yanlış politikalarının faturasını vatandaşa kesiyor. Soruyoruz, hangi memur, hangi emekliye son 6 ayda yüzde 20 oranında zam yapıldı? Artık yeter. Şirketleri değil, vatandaşın refahı için kararlar alın. Vatandaşı artık müşteri olarak görmeyin."

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, “Milleti delirtmeye karar vermişler. Genel Başkanımız Sayın Akşener'in esnaf gezilerinde en çok şikayet edilenlerin başında geliyor elektrik. Yetmez demişler, yine zam yapmışlar” tepkisini dile getirdi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır da, kamuda tasarruf genelgesini hatırlatanlar arasındaydı. Başarır, “Erdoğan’ın “kamuda tasarruf” genelgesini açıkladığı ve bu tasarruftan kendisini muaf tuttuğu gün; Fatura vatandaşa kesildi ve elektriğe yüzde 15 zam yapıldı! Anlayacağınız sarayın bitmek bilmeyen masrafları yine vatandaşa yazıldı!” dedi.

ZAM VE ZULÜM DÖNEMİ

İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın ise “Zam ve zulüm dönemi” diyerek şu ifadeleri paylaştı:

“Milyonlarca memur, emekli ve çalışana; 6 ayda yüzde 3 zammı reva gören iktidar, elektrik fiyatlarına tek kalemde yüzde 15 zam yaptı. Bu zam, millete zulümdür! Adaletiniz batsın! İnsafınız kurusun! Kuldan utanmıyorsunuz; bari Allah’tan korkun!”

YENİ ŞAFAK GAZETESİ'NDEN ZAMLARI SAVUNAN HABER

Elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12, LPG'ye 60 kuruş zam geldi. Art arda gelen zamlara vatandaşlardan tepki gelirken, AKP'li Yeni Şafak gazetesi zamları savunmaya başladı.

Sosyal medya hesabından tepki çeken bir haber paylaşan Yeni Şafak, DHA kaynaklı haberinde, “Türkiye doğalgazda en ucuz 3'üncü elektrikte ise 7'nci ülke konumunda” ifadelerini kullandı.

Haberde, elektrik ve doğalgaz fiyatları alım gücü yerine yabancı para birimleri üzerinden değerlendirildi. Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısındaki değer yitimi nedeniyle Türkiye’de elektrik ve doğalgaz fiyatları ‘ucuz’ olarak yansıtıldı.


Haberde yer alan iddialar şöyle:

"Avrupa ülkeleri ağırlıklı olmakla beraber Türkiye’nin komşu ülkelerinin de dahil olduğu 40 ülke arasındaki sanayi ve ticarethane elektrik fiyatları sıralamasında vergiler hariç İrlanda 0,14 euro/kilowatsaat ile birinci sırada yer alırken, Türkiye kilowatsaat başı 0,06 euro ile 32'nci ülke oldu.”

Aynı şekilde mesken abone grubunda İrlanda 0,22 euro ile birinci sırada yer alırken, Türkiye 0,066 euro ile 34'üncü oldu. Vergiler dahil edildiğinde ise sanayi ve ticarethane elektrik fiyatları sıralamasında Danimarka 0,23 euro ile birinci sırada, Türkiye 0,078 euro ile 34’üncü sırada yer aldı. Aynı şekilde mesken abone grubunda Almanya ilk sırada, Türkiye 35’inci sırada yer aldı.

Vergiler hariç 40 ülke arasındaki sanayi ve ticarethane gaz fiyatları sıralamasında ise Bosna Hersek kilowatsaat başı 0,038 euro ile birinci sırada, Türkiye 0,016 euro ile 37’nci sırada yer aldı. Aynı şekilde mesken abone grubunda İsveç 0,073 euro ile birinci sırada, Türkiye 0,016 euro ile 38’inci sırada yer aldı. Vergiler dahil edildiğinde ise sanayi ve ticarethane gaz fiyatları sıralamasında Danimarka 0,06 euro ile ilk sırada, Türkiye 0,019 euro ile 37'nci sırada yer aldı.

Avrupa ülkeleri ve Türkiye’nin çevresindeki toplam 40 ülkede doğalgaz ve elektrik fiyatları araştırıldı. Türkiye, 40 ülkenin elektrik ve doğalgaz fiyatlarının incelendiği araştırmada üst sıralarda yer aldı. Türkiye meskenlerde tüketilen elektrik fiyatlarında sıralamada en ucuz yedinci, gazda ise üçüncü ülke konumunda."