Kanada’daki Carleton Üniversitesi,  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Kobani eylemlerine ilişkin 82 kişi hakkında verdiği yakalama kararı doğrultusunda gözaltına alınan HDP MYK eski üyesi Cihan Erdal’a ilişkin bir açıklama yayınladı. Açıklamada, Erdal’ın Carleton Üniversitesi'nde sosyoloji doktora öğrencisi olduğu belirtilerek, tez çalışması kapsamında İstanbul'a geldiği bilgisi paylaşıldı. 

Erdal’ın, doktora çalışması kapmasında Türkiye'de sosyal hareketlere katılan genç aktivistlerin hikâyelerine odaklandığı belirtildi.  

'MEKTUBA İMZA ATTILAR'

Erdal’ın yanı sıra aralarında akademisyenler, aktivistler ve siyasetçilerin de bulunduğu 82 kişinin hedef alınarak gözaltına alındığı ifade edilen açıklamada, “Çünkü gözaltına alınan birçok kişi, altı yıl önce Kobane'yi IŞİD saldırılarından korumak için Türkiye Hükümetinin adım atması gerektiği çağrısında bulunan bir mektuba imza attılar. O dönem IŞİD oldukça aktifti ve birçok Kürt yurttaş öldürülüyordu” denildi. Açıklamada, Cihan Erdal’ın derhal serbest bırakılması istendi. (MA)