Piyasalar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 15 Nisan'daki faiz kararına odaklanırken, küresel piyasalarda ise dolar ABD Merkez Bankası (Fed) tutanaklarının piyasa yönünü belirleyecek hiçbir yeni katalizör sunmamasının ardından iki haftadan uzun sürenin dip seviyesine yakın seyrediyor.

Fed'in dün akşam yayınladığı para politikası toplantısının tutanaklarına göre, üyeler ekonominin hala hedefin çok gerisinde olduğunu düşünüyor ve aylık 120 milyar dolarlık tahvil alımlarını sona erdirmek için acele etmiyorlar.

Dolar, 8.10'lu seviyelerdeki seyrini sürdürürken, euro ise 9.70'li seviyelerde. 

Şubat ayında 300'ün altına kadar geriledikten sonra TCMB başkanının görevden alınmasıyla geçen hafta 500 baz puana yaklaşan Türkiye'nin 5 yıllık CDS'i 433/440 seviyesinde. 

Borsa İstanbul hisse senetleri piyasası ise dün yüzde 0.19 düşüşle 1,417 puandan kapandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın piyasaları kargaşaya sürükleyen ani bir kararla atadığı Şahap Kavcıoğlu'nun başkanlığındaki ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında TCMB'nin politika faizini yüzde 19 seviyesinde sabit tutması bekleniyor.

Ankette 2021 için politika faizindeki indirim beklentileri de öne çekildi. Reuters anketine katılan 12 ekonomistten 11'i politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizinde bir değişiklik beklemezken, bir katılımcı yüzde 18.50 seviyesine düşüş bekliyor.

TCMB Başkanlığı'na atanan Şahap Kavcıoğlu atamasının hemen ardından vaktinden önce bir PPK toplantısı yapmayacağını belirterek bir başka endişeyi gidermişti. Buna rağmen Reuters anketindeki faiz indirimi sorusuna yanıt veren 9 ekonomistten 3'ü ilk faiz indirimini ikinci çeyrekte beklerken, 5'i ise bunun üçüncü çeyrekte olacağını, bir kişi ise son çeyrekte olacağını öngördü.

Tüketici yıllık enflasyonu yüzde 16.19 ile 2019 ortasından beri en yüksek seviyelere yükselirken, yükselişin önümüzdeki aylarda da devam etmesi bekleniyor. Bu kapsamda TCMB'nin enflasyondaki yükselişe dair söylem ve eylemleri yakından takip edilmeye devam ediliyor. Bugün ayrıca TCMB haftalık para ve banka istatistiklerini açıklayacak.

FED TUTANAKLARI: EKONOMİ HALA HEDEFLERİN UZAĞINDA

Fed'in dün akşam yayınladığı para politikası toplantısının tutanaklarına göre, üyeler ekonominin hala hedefin çok gerisinde olduğunu düşünüyor ve aylık 120 milyar dolarlık tahvil alımlarını sona erdirmek için acele etmiyorlar.

ABD'de Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyeleri, iyileşen ekonomiye rağmen ABD'nin Fed'in hedeflerinin uzağında olmaya devam ettiğinde anlaştı. FOMC'nin 16-17 Mart toplantısının yayınlanan tutanakları, Fed üyelerinin ekonomiden gelen cesaret verici haberleri not ettiklerini ancak ekonomide ve istihdamda gelinen noktanın arzu edilen seviyelerin oldukça altında olduğunu not etti.

Tutanaklarda, "Katılımcılar, hedelere doğru önemli daha fazla ilerleme görülmesinin biraz zaman almasının muhtemel olduğunu not ettiler" ifadesi yer aldı. Katılımcılar, krizden toparlanmanın önündeki patikanın pandeminin riskler yaratmaya devam etmesi ile birlikte oldukça belirsiz olmayı sürdürdüğünde anlaştı.

Fed üyeleri, bu riskler dikkate alındığında para politikasının cari duruşunun toparlanmayı daha da desteklemek için uygun olmaya devam ettiğini de belirtti.

Tutanaklar, bir grup katılımcının potansiyel varlık alım azaltımı, zamanlamanın ekonomiye ve ilerlemenin hızını bağlı olduğu konusunda önceden iletiişimin önemini ön plana çıkardıklarını da ortaya koydu. Bazı katılımcılar politika patikasında yapılacak değişikliklerin tahminleri değil, sonuçları, verileri temel alması gerektiğini not ederken, katılımcıların çoğu görünüm için riskleri genel olarak dengeli gördüklerini belirtti.

Tutanaklar, Fed üyelerinin tahvil getirilerinde mart ayında yaşanan artışın ekonomik görünüm konusunda iyimserliği yansıttığını da ifade ederken, iki katılımcı gevşek finansal şartların istikrar risklerini artırdığından endişe ettiklerini de söylediler.

Fed Başkanı Jerome Powell, günün ilerleyen saatlerinde IMF toplantısında açıklamalarda bulunacak. Powell'ın para politikasında gevşeme yanlısı yaklaşımını tekrarlaması bekleniyor.

CORONAVIRUS VAKA SAYISINDA SERT ARTIŞ, ÖNLEMLER İZLENECEK

Türkiye'de tespit edilen Coronavirus yeni vakalarının sayısı dün 54,740 ile salgının başlangıcından bu yana en yüksek seviyesini görürken, 276 kişi de hayatını kaybetti. Sağlık Bakanlığı verilerine göre salgın kasım-aralık aylarında gördüğü ikinci pik döneminde en fazla 33,000'li seviyeleri görmüştü.

Bu dönemde vakalardaki hızlı artış nedeniyle hareket kısıtlamaları sıkılaştırılmış, yeni vaka sayısı ocak ayında 5,000'li seviyelere kadar düşmüştü. Piyasalarda bu vaka artışlarına bağlı alınacak önlemler ve bunların ekonomi üzerindeki olası etkileri de izlenen önemli gelişmelerden biri.