HDP İzmir İl binasına silahla saldıran ve  Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in silah eğitimi aldığı  Poligon İzmir’in yöneticileri ve ona silah eğitimi veren Alican isimli kişinin ifadeleri dört gündür alınmadı.

HDP İzmir İl Binası'na düzenlediği saldırıda Deniz Poyraz'ı öldüren Onur Gencer, emniyetteki ifadesinde kentte bulunan iki poligona gittiğini ve silah eğitimi aldığını söyledi. Gencer, Kemalpaşa’da bulunan Poligon İzmir'e gittiğini ve burada ‘Alican’ isimli bir kişiden “Silah Taktik Eğitimi” aldığını anlattı. Gencer, bu kişinin yanında başka birisinin daha olduğunu da söyledi.

PLİGONUN SAHİBİ AKP'Lİ CUMHURBAŞKANIYLA BİRLİKTE

Gencer’in silah eğitimi aldığını söylediği Poligon İzmir’e son bir yıl içinde 7 kez gittiği ortaya çıktı. Gencer'in gittiğini söylediği ve 19 Mart 2019 tarihinde açıldığı anlaşılan Poligon İzmir’in Yönetim Kurulu Başkanı olan İlhan Çelik'in AKP’lilerce kurulan Sivil Toplum Hareketi (STH) Ege Bölge Başkanı olduğu öğrenildi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir etkinliği “Reis-i dinlerken” diyerek paylaşan Çelik’in yine katıldığı Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) 3’üncü Ankara Genel Kurulu ve MHP Genel Merkezi önünde çekilmiş fotoğrafları katılmış.Çelik’in birlikte fotoğrafı bulunan isimler arasında ise AKP’li Mehmet Metiner, 31 Mart yerel seçimlerinde AKP Bolu Belediye Başkan adayı Fatih Metin, Ekonomi Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Bumin Kaan Köktürk ve İzmir eski valisi Erol Ayyıldız var. 

Poligon’u açıldıktan 3 gün sonra İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Coşkun ve İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Erkan Bozyel ile birlikte ziyaret eden Kemalpaşa Kaymakamı Kemal Kızılkaya’nın buraya “tam not” verdiği de poligonun internet sayfasına konuldu.

POLİGON: SUİASTİMAL ETMİŞ

Yaşanan saldırı ve işlenen cinayetten sonra dikkatlerin çevrildiği Poligon İzmir yönetimi, merkezlerindeki güvenlik kameralarına ait görüntülere polislerce el konulduğunu açıkladı. Yapılan bu açıklamada şunlar belirtildi: “Üzücü hadiseyi duyduk. Katil fotoğrafta bizi etiketlediği için zan altında kaldık. O şahıs sadece buraya müşteri olarak geldi. Buraya kimliği ile gelen herkes ücretini ödeyerek atış yapabilir. Emniyet de zaten gelerek kamera kayıtlarımıza el koydu. Sanki biz bunu yetiştirdik gibi görünüyor. Çünkü ilgili kişi bunu suistimal etmiş.”  
 
4 GÜNDÜR İFADELERİ ALINMADI

Söz konusu merkezdeki kamera görüntülerine el konulmuş olsa da soruşturma avukatlarından alınan bilgilere göre, saldırının üzerinden 4 gün gibi bir süre geçmesine rağmen ne Poligon’un yöneticileri ne de katil Gencer’in silah eğitimi aldığını söylediği Alican isimli kişi ve diğer kişinin kimliği tespit edilip ifadeleri alınmadı. (MA)