Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanlığı görevinden herhangi bir gerekçe açıklanmaksızın görevi bırakan Melih Gökçek’e yönelik savcılığa yolsuzluk iddiasıyla ulaştırılan 40’a yakın suç duyurusu için halen ifadeye çağrılmadı. Gökçek hakkında savcılığa iletilen yalnızca altı suç duyurusuna konu kamu zararı toplamının 2,8 milyar TL olduğu öğrenildi. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Ankaralıların parasını 'FETÖ’ye ve eşine dostuna peşkeş çeken Melih Gökçek’ten artık hesap sorulmalıdır” dedi.

Belediye müfettişlerinin cemaatle işbirliği yaptığını itiraf eden Melih Gökçek dönemine yönelik incelemelerle titizlikle ortaya çıkarttığı usulsüzlüklerin savcılıklara iletildiğinin altını çizen CHP’li Emir, Cumhuriyet savcılarını göreve çağırdı.

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre ABB’nin Melih Gökçek döneminde gerçekleştirdiği işlemler, yeni ABB yönetimi tarafından mercek altına alındı. Denetimler, adrese teslim ihaleler ile belirli kişi ve kurumlara sağlanan ayrıcalıkları gün yüzüne çıkardı. Gökçek hakkında savcılığa iletilen yalnızca altı suç duyurusuna konu kamu zararı toplamının 2,8 milyar TL olduğu öğrenildi.

KAMU KAYNAKLARI RANT İÇİN KULLANILDI

Gökçek hakkında savcılığa ulaştırılan suç duyurusu dosyaları adeta tozlandı. Henüz hiçbir dosya için soruşturma izni alınamazken soruşturma izni alınamayan bazı dosyalar için Danıştay’a itiraz başvurusunda bulunulduğu öğrenildi. Savcılığa bildirilen ve Gökçek döneminde kamu kaynaklarının rant amaçlı kullanıldığı şüphesi uyandıran bazı işlemler şöyle sıralandı:

-Ankara’da teleferik yapımını üstlenen şirkete, usulsüz iş artışı ile haksız süre uzatımı sağlandı. Yüklenici firmanın ihale dosyasını önceden ele geçirdiği de öne sürülürken şirkete iş artışları ile birlikte toplam 43 milyon TL ödeme yapıldığı belirtildi.

- 2012 yılında 9 milyon TL’ye özelleştirilen ABB iştiraki BEL-YA şirketinin ederinin, 26,7 milyon TL olduğu tespit edildi. Özelleştirmeden sonra da şirkete belediye bütçesinden milyonlarca lira aktarıldığı belirlendi.

-Osmanlıspor’a 25 yıllığına bedelsiz devredilen Yenikent Stadı için belediye bütçesinden bir yılda 2 milyon TL harcandı.

-Belediye iştiraki Anket A.Ş’ye manuel terapist olarak alınan Moldova uyruklu Ana A.’nın başkanlık konutunda görevlendirildiği belgelendi. Aylık 3 bin 800 TL maaşla çalışan Ana A, Gökçek istifa etmeden bir ay önce başkanlık konutundan şirkete gönderildi.

-Kamuya ait bir taşınmaz, bilinçli ve planlı şekilde alınan meclis kararları ve imar değişiklikleri ile FETÖ mensuplarına hukuka aykırı şekilde verildi.

-ANFA’nın 2015 yılında 1,7 milyar TL’ye ihale ettiği bir işte belediye, 576 milyon TL zarara uğratıldı.

-Tatlar Arıtma Tesisleri’nin yenilenmesi gerekçesiyle ABB Meclisi’nden toplam 536 milyon TL borçlanma yetkisi alındı ancak bu para alakasız başka işler için kullanıldı.

‘ARTIK HESAP SORULMALI’

Haberde CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Ankaralıların parasını 'FETÖ’ye ve eşine dostuna peşkeş çeken Melih Gökçek’ten artık hesap sorulmalıdır” dedi. Melih Gökçek’in henüz görevdeyken kullandığı, “Cemaate hayır işi için diye verdiğim yerler nedeniyle pişmanım’ sözünü hatırlatan Emir, “Hepimiz Melih Gökçek’in 'FETÖ' terör örgütüne destek sağladığını, Ankara’nın kritik yerlerdeki arsalarını 'FETÖ’ye verdiğini biliyoruz” diye konuştu.

‘CUMHURİYET SAVCILARI GÖREVE’

Belediye müfettişlerinin cemaatle işbirliği yaptığını itiraf eden Melih Gökçek dönemine yönelik incelemelerle titizlikle ortaya çıkarttığı usulsüzlüklerin savcılıklara iletildiğinin altını çizen Emir, Cumhuriyet savcılarını şu sözlerle göreve çağırdı:

“Ankaralı, 31 Mart 2019 itibarıyla rahat bir nefes almıştır. Yurttaşlarımız artık, belediyenin her kuruşunun kendisi için harcandığından emindir. Ancak geçmiş dönemlerde halkımızın parası, bir avuç yandaş için harcanmış, ballı ihaleler ve keyfi imar planı değişiklikleri ile kamu kaynakları Gökçek’in eşine dostuna paylaştırılmıştır. Kamu vicdanının rahatlatılması, halkın tek kuruşunu ranta harcayanlardan hesap sorulması için Cumhuriyet savcılarımızın harekete geçmesi gerekmektedir.”