Remzi BUDANCİR


+GERÇEK-Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde 2019 yılında zırhlı araç çarpması sonucu 5 yaşındaki Efe Tektekin’in yaşamını yitirmesiyle ilgili davada karar çıktı. Mahkeme, polis memuru İdris A.’nın sanık olarak yargılandığı davada “kasıt ve taksir” olmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi.

Zırhlı araç çarpması sonucu yaşanan ölümlerden biri Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde 11 Eylül 2019’da yaşanmıştı.  Caddenin karşısına geçmeye çalışan 5 yaşındaki Efe Tektekin, zırhlı araç çarpması sonucu yaşamını yitirmişti. Tektekin’in ölümüne ilişkin “taksirle ölüme neden olmak” suçundan yargılanan zırhlı araç sürücüsü polis memuru İdris A.’nın yargılandığı davanın karar duruşması bugün Diyarbakır 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Diyarbakır 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Tektekin ailesinin avukatı Sedat Çınar, Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi adında avukatlar Kübra Nur Kartal ve Ömer Sansarkan katıldı. Tutuksuz yargılanan polis memuru İdris A. ve avukatı da duruşmada hazır bulundu.

SANIK POLİS  ‘VİCDANIM RAHAT’ DEDİ

Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) 7 Şubat’ta hazırladığı raporda sanık polis İdris A, “dikkatsiz ve tedbirsiz davrandığı” tespitiyle “tali kusurlu” bulunmuştu. Duruşmada söz alan sanık polis İdris A., kusurunun olmadığını söyleyerek, ATK raporları arasında çelişki olduğunu iddia etti. Bu çelişkilerin giderilmesine ilişkin taleplerinin reddedildiğini ifade eden İdris A., “Alınan raporun yeterli olmadığını düşünüyorum. Olay nedeniyle üzgünüm. Kusurumun olmadığını düşünüyorum. Ayrıca 3 yıldır devam eden bu yargılamada kusurum olmadığı için vicdanım rahat olduğunu da ifade etmek isterim. Suçsuzum, beraatımı talep ediyorum” dedi.

AVUKAT ÇINAR: ETKİN SORUŞTURMA YAPILMADI, DELİLLER TOPLAMADI

Tektekin ailesinin avukatı Sedat Çınar, AİHM ve AYM kararları ile güvence altına alınan yaşam hakkının devlete yüklenmesine ilişkin yükümlülüklerin bu yargılamada ihlal edildiğini söyledi. Soruşturma safhasında etkin soruşturma yapılmadığını belirten Çınar, “İş yerleri kameraları tespit edilmemiştir. Olayın sıcağı sıcağına aracın fotoğrafları çekilmemiş, araca ilişkin tespitlerde bulunulmamıştır. Kaldı ki sanığın polis memuru olması sebebiyle tahkikatın polis teşkilatı tarafından yürütülmesi de evrensel hukuk ilkelerine aykırıdır. Tanıklar aracın kamerasının çalıştığını ve görüntüleri izlediğini beyan etmiştir. Fakat gelen cevabi yazıda kameralarının arızalı olduğu bildirilmiştir” dedi.

‘SANIK GÜZERGÂH DIŞINA ÇIKMIŞTI’

Araç takip sistemi olan arvento kayıtlarının sorgulanması gerektiğini belirten Çınar, “Sanığın güzergâhı dışına çıktığı beyanları itibariyle sabittir. Bahse konu yerde hız sınırının 50 km/saat olduğuna ilişkin bir düzenleme yoktur. Dosyada da tespit edilmemiştir. Mevcut dosya kapsamı bir bütün olarak değerlendirildiğinde sanığın eyleminin bilinçli taksir veya olası kast çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sanıktan şikayetiyiz” diyerek sanık polisin cezalandırılmasını istedi.

BARONUN ÇOCUK HAKLARI MERKEZİNDEN ELEŞTİRİ: CEZASIZLIK POLİTİKASI VAR

Davada Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi avukatları da söz aldı. Avukat Kübra Nur Kartal, bilirkişi raporunda da belirtildiği üzere sanığın fren tertibatını kullanmadığının anlaşıldığını söyledi.  Sanığın eyleminin “bilinçli” veya “olası kast” ile işlediği kanaatinde olduklarını ifade eden Kartal, sanık polisin cezalandırılmasını talep etti. Avukat Ömer Sansarkan, sanıkları kamu görevlileri olan davaların cezasızlıkla sonuçlanmasını eleştirerek, “Bu da cezasızlık algılarına yer açmaktadır. Bu tespitler nazara alınarak sanık hakkında lehe olan hükümler uygulanmaksızın cezalandırılmasını talep ederiz” dedi. 

MAHKEME BERAAT KARARI VERDİ

Yapılan savunmaların ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Sanık hakkında “Taksirle ölüme neden olma” suçundan cezalandırılması istemiyle dava açıldığını hatırlatan mahkeme, “kasıt ve taksir” olmadığı gerekçesiyle sanık polis memuru İdirs A. hakkında beraat kararı verdi. Sanık polisin avukat ücreti de hazine üzerine bırakıldı.