Arjantinli dünyaca ünlü futbolcu Diego Armando Maradona, geçirdiği kalp krizi nedeniyle 60 yaşında hayatını kaybetti.

Futbolun esfane ismi Maradona, bir süre önce geçirdiği beyin ameliyatının ardından istirahat ettiği Tigre'deki evinde kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi.

Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, ülkede üç günlük ulusal yas ilan edildiğini duyurdu.

Arjantinli milli futbolcu Maradona, Argentinos Juniors, Boca Juniors, Barcelona, Napoli, Sevilla ve Newell's Old Boys gibi takımlarda oynadı. Ayrıca Arjantin Milli Takımı'nı çalıştırdı.

Arjantin Milli Takımı, "Hoşça kal Diego. Futbol dünyasında atan her kalpte, sonsuza kadar kalacaksın." ifadeleriyle Maradona'ya veda etti.

PELE: GÖKYÜZÜNDE BİRLİKTE OYNAYACAĞIZ

Brezilyalı futbol efsanesi Pele, ölüm haberinin ardından, "Dostları bu şekilde kaybetmek üzücü. Bir gün gökyüzünde onunla birlikte top oynayacağız." dedi.

30 Ekim 1960 tarihinde, Buenos Aires'in güneyindeki yoksul bir mahallede dünyaya gelen Maradona, 17 yaşında Arjantin Milli Takımı’na seçilmiş, ancak dönemin teknik direktörü Luis Cesar Menotti tarafından daha toy olduğu gerekçesiyle kadroya alınmamıştı.

Maradona, 1981'de transfer olduğu Boca Juniors'ta ise şampiyonluk yaşadı. 1982-1984 yıllarında İspanya'nın Barcelona takımında top koşturan futbolcu, daha sonra kısa zamanda bir efsaneye dönüştü. Uzun ve önemli bir kariyere sahip olan Maradona, özel hayatının yanı sıra futbol yaşantısında da iniş ve çıkışlar yaşadı. Rakip takımın futbolcularını hamleleriyle komik duruma düşüren, oynadığı birçok takıma şampiyonluk kazandıran Maradona için 1991 yılı büyük bir dönüm noktası oldu.

Maradona’nın uyuşturucu sorunu kamuoyuna yansıdı ve yıldız futbolcu uyuşturucu kullanmaktan 15 ay ceza aldı. 1994 Dünya Kupası'nda da yasaklı madde kullandığı gerekçesiyle ihraç edildi ve şöhreti yara aldı. Maradona, 2004 ve 2007 yılları arasında uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşadı. 

YILLAR SONRA DÖNÜŞ YAPTI

Genç yaşta şöhreti yakalayan, 18 yaşında dolar milyoneri olan efsane futbolcu, uyuşturucu sorununun ardından kayıplara karıştı. Aldığı aşırı kilolarla tanınmaz hale gelen Maradona, yıllar sonra kilolarından ve uyuşturucudan arınarak futbol yaşamına iddialı bir dönüş yaptı.

2008 yılında Arjantin Milli Takımı'nın başına geçen Maradona, yeşil sahaların karizmatik teknik direktörleri arasına katıldı, heyecanlı hareketleriyle tekrar medyada adından söz ettirmeyi başardı. Özellikle 2010 FIFA Dünya Futbol Şampiyonası’nda, çeyrek finale kadar taşıdığı Arjantin Milli Takımı ile milyonların ilgisini ve desteğini topladı. Ancak Almanya karşısında alınan ağır yenilginin ardından Maradona’nın görevine son verildi.(HABER MERKEZİ/DW TÜRKÇE)