Seda TAŞKIN 


+GERÇEK- Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın en düşük emekli maaşının 2 bin 500 lira olarak açıklamasının ardından emekliler bugün Türkiye’nin birçok yerinde sokaklara çıktı. Ankara’da Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Emekli-Sen üyeleri sendikaları önünde bir araya gelerek açıklama yaptı.

Sendika adına açıklama yapan Emekli-Sen Mamak Şube yönetim kurulu üyesi Döndü Canbolat , “Bugün burada çektiren bir avuç muktedire karşı çekenler olarak ve çekenler için bir aradayız. Bizlere yoksulluk ve açlık çektiren iktidara karşı 13,5 milyon emeklinin sesi olmak için buradayız” dedi. 

‘İKTİDAR EMEKLİNİN CEBİNDEKİ ÜÇ KURUŞA GÖZ DİKTİ’

“Emeklileri devletin sırtında kambur olarak gören iktidar yükünü hafifletmek için emeklilerin cebindeki üç kuruşa göz dikmiştir” diyen Canbolat, “Bugün buradayız çünkü cebimizdeki üç kuruşu sağlıkta katkı payına mı, bir dilim ekmeğe mi, yoksa doğalgaz faturasına mı vereceğimizin hesabını yaparken iktidar o üç kuruşu bizden nasıl geri alacağının hesabını yapmaktadır. Çünkü 13,5 milyon emeklinin hak arama mücadelesini engellemeye çalışan iktidar emeklilerin sendikası DİSK Emekli-Sen’e kapatma davalarıyla saldırmaktadır” dedi. 

“Bugün en düşük emekli aylığı 1500 lira iken Maliye Bakanı açıklıyor: Türkiye’de şehir merkezindeki kiralar ortalama bin 261 lira” diyen Canbolat sözlerine şöyle devam etti: 

“Ne var ki toplum tarafından güvenirliğini yitirmiş, bu ülkenin ‘resmi’ istatistik kurumunun çarşıda, pazarda gerçek enflasyonun yüzde 60’lara dayandığı bir ekonomik krizin tam ortasında gerçeklikten uzak veriler paylaştığını geçtiğimiz ay ve dün açıkladığı enflasyon rakamlarında gördük. O nedenle ne TÜİK in aldatıcı, yapay ve elastik açıklamalarına, nede Maliye Bakanı’nın tespitine değil; kendi gözlerimizle gördüğümüz ve bizzat kendi yaşadığımız gerçekliklere, çarşıya pazara ve şehir merkezindeki gerçek kiralara bakıyor ve görüyoruz ki ortalama kira fiyatları 2 bin 459 lira. Her şeye yüzde elli, yüzde yüz otuz zam geldi.” 

'ÇİFT MAAŞLI MALİYE BAKANI EMEKLİ AYLIĞIYLA GEÇİNEBİLİR Mİ?'

Yoksulluk sınırının 10 bin liranın üstüne çıktığı bir kriz döneminde, bin 500 lira aylıkla bir emeklinin nasıl geçineceğini soran Canbolat, “Bir ay boyunca nerede barınabilir, ne yiyebilir, hangi doktora görünebilir, hangi tedaviyi karşılayabilir? Çift maaşlı ilk bakan olan ve aylık 65 bin lira maaş alan Maliye Bakanı sadece bir ay bir emekli aylığıyla geçinebilir mi? Emekli aylığının 69 katı maaş alanlar, maaşlarına rekor zamlar yapanlar, aylık bin 500 lira ile geçinebilir mi?” diye sordu. 

Türkiye’de hiç bir dönem böyle bir kriz ortamının yaşanmadığını söyleyen Canbolat, “Emekliler, ekonomi politikalarını deney; halkı kobay olarak gören bir iktidar tarafından torba torba yasalarla, iğneden ipliğe ve halkın temel ihtiyaçlarına yapılan faiş zamlarla böylesine yoksullaştırılmamıştır. Bugün bıçak kemiğe dayanmıştır. Geçinmek için 35 yıllık alyansını satan, yaşamak için 60 yaşından sonra ikinci bir işte çalışan, barınmak için ekmeğinden, ekmek için sağlığından vazgeçmek zorunda bırakılan emekliler ayaktadır, bir aradadır, haykırmaktadır!

Bu ülkenin emeklileri devletin sırtında bir yük değil; alın terinin karşılığını almak için bugün burada toplanan ve her gün haklı mücadelesini büyüten yurttaşlardır!  Hakkımız olan için mücadele etmeye, emeklilikte insanca bir yaşamı daha yüksek sesle savunmaya, ülkenin dört bir yanını eylem alanına çevirmeye, yıkılmakta olanı yıkmaya, eşit, özgür ve demokratik olanı el ele kurmaya kararlıyız!” dedi.