İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, Onur Yürüyüşü sırasında polis şiddetine maruz kalarak gözaltına alınan Agence France Press (AFP) fotomuhabiri Bülent Kılıç hakkında açıklama yaptı. Kılıç’ın Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldükten sonra 'gazeteci olduğunun anlaşıldığını' iddia etti.

Yapılan açıklamada yapılan müdahalenin orantısız olmasına ilişkin herhangi bir ifade yer almazken Kılıç'ın yere yatırılmadan önce fotoğraf makinesini polislere gösterdiği ve gazeteci olduğunu belirttiği görüntüler de yansımıştı.

Açıklama şu ifadeler yer aldı:

“26 Haziran 2021 tarihinde LGBT’li gruplarca İstiklal Caddesi ve Taksim Cumhuriyet Anıtı civarında planlanan yasa dışı gösteri ve yürüyüşle ilgili olarak Beyoğlu Kaymakamlığınca (1) günlük yasaklama kararı alınmıştır. Söz konusu karara uymayarak yürüyüş yapmakta ısrar eden LGBT’li gruplar görevlilerimizce defaatle uyarılmışlardır.

“Ancak; yapılan tüm uyarılara rağmen görevlilere mukavemette bulunarak karşılık veren gruplar arasından (46) şahıs yakalanmış ve haklarında yasal işlem başlatılmıştır.

“Yasadışı gösterinin engellenmesi esnasında mukavemet gösteren grupla birlikte yakalananlar arasında maalesef Basın mensubu Bülent KILIÇ’ın da bulunduğu tespit edilmiştir. Adı geçen basın mensubu; Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğünde işlem yapıldığı sırada, kendisinin basın mensubu olarak görevli olduğu ve ilgili personellerden şikâyetçi olduğunu beyan etmesi üzerine ifadesi alınarak serbest bırakılmıştır.”