Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayirli mevkidaşı Abdülmecid Tebbun ile ortak basın toplantısı düzenledi. 

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik başvurularını görüşmek için Türkiye'ye gelecekleri bildirilmişti. Konuya ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizi ikna etmeye geleceklerse gelmesinler. Kusura bakmasınlar, yorulmasınlar." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu hafta sonu yapılan NATO Dışişileri Bakanları Gayrıresmi toplantısına katılmıştı. Toplantı sonrası NATO, Türkiye'nin iki İskandinav ülkesinin üyeliğini engelleme niyeti olmadığını duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"Cezayir'den ülkemize 17 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı düzeyde yapılan bu tarihi ziyaretle ilişkilerimize yeni bir ivme kazandırıyoruz.

Bu sene aynı zamanda diplomatik ilişkilerimizin kuruluşunun 60. yılına hitap ediyor. 500 yıl öncesine uzanan ortak bir tarihi paylaşıyoruz. İlk toplantımızı gerçekleştirmek bu güne nasip oldu. İşbirliğimizi daha da ileriye taşıma kararlılığımızı karşılıklı olarak bir kez daha teyit ettik."

TİCARETTE YENİ HEDEF 10 MİLYAR DOLAR

"2020 yılında ziyaretimizde 5 milyar dolar hedefimizi belirlemiştik. Salgına rağmen 4.2 milyar dolar düzeyine ulaştırdık. Bugün çıtayı yükseltip yeni bir hedef belirledik. O da 10 milyar dolar hedefine ulaşacağız. Türkiye olarak her konuda Cezayirli kardeşlerimizin yanındayız. Yatırımcılarımız da bu süreci yakından takip ediyor. 1400'ü aşkın Türk firması, Cezayir'in güçlü ekonomisine güç katıyor.

Yakın geçmişte ortak yatırımların başlamış olduğu enerji ve madencilik alanlarındaki çalışmalarımız ülkelerimizin refahını artıracaktır. Savunma sanayii alanında iş birliğini güçlendirme konusunda kararlıyız."

İSVEÇ VE FİNLANDİYA AÇIKLAMASI

"İsveç ve Finlandiya ile ilgili çok açık ve net bir şekilde söylemem lazım. Her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı tavrı net değil. Bu süreçte bu terör örgütlerine 'biz karşıyız' deseler bile ki tam aksiler, bazı teröristleri teslim etmeyeceklerini açıkladılar. Biz şuna inanırız, bir delikten iki kez Müslüman sokulmaz. Biz bunlara nasıl inanacağız. İsveç terör örgütlerinin kuluçka merkezi. Teröristler onların parlamentosunda konuşuyor. Pazartesi geleceklermiş bizi ikna etmeye geleceklerse gelmesinler. Kusura bakmasınlar, yorulmasınlar. Türkiye'ye yaptırım uygulayanların bu süreç içerisinde NATO'ya girmelerine biz 'evet' demeyiz. NATO teröristlerin temsilcilerinin yoğunlaştığı bir yer olur. "