Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in enerji fiyatlarındaki artışa rağmen ‘fedakârlık yapıldığı’ söylemine yanıt veren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın "Merak ediyoruz, her türlü fedakârlık varsa bu zamları kim yapıyor?" diye sordu.

Bakan Dönmez, artan enerji fiyatlarına karşı vatandaşları korumak için her türlü fedakârlığın yapıldığını iddia ederken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, hükümetin bu iddiasına hazırladığı “Enerji zamları ve kesintiler” çalışmasıyla yanıt verdi. 2021’in ilk beş ayında 1 milyon 525 bin 14 abonenin elektriği, 674 bin 784 abonenin ise doğal gazının kesildiğini hatırlatan Akın, “Vatandaşa yapılan fedakârlık değil zam. Ekim 2020’den bu yana, son bir yılda 31 defa enerji zammı yapıldı. Bu mu fedakârlık?” diye sordu.

Cumhuriyet’in haberine göre Akın, Türkiye’de enerji fiyatlarının “tek adam rejimiyle” birlikte ikiye katlandığının altını çizerek “Ülkemizde yaşanan buhranın nedeni, Avrupa’da son üç aydır yaşanan enerji krizi değil, tek adam rejimi” yorumunu yaptı.

17 GÜNLÜK KAPANMADA VATANDAŞIN ELEKTRİĞİNİ GAZINI KESTİLER

CHP’li Akın, Covid-19 salgınının Türkiye genelinde ikinci kez zirve yaptığı ve 17 gün süren tam kapanma döneminin yaşandığı Ocak-Mayıs 2021 döneminde faturasını ödeyemeyen vatandaşların yaşadığı elektrik ve doğal gaz kesintilerini mercek altına aldı. Akın’ın Bilgi Edinme Yasası kapsamında yaptığı başvurulara Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın verdiği yanıtlar, Erdoğan’ın “Dünyanın dört bir yanında enerji fiyatlarının beş kata kadar arttığı dönemde biz kendi vatandaşımızı korumak için her türlü fedakârlığı yapıyoruz” söylemiyle de çelişti.

AY AY KESİNTİLER

CHP’li Akın’ın çalışmasında özetle şunlar yer aldı:

Ocak 2021 döneminde 550 bin 843, şubatta 474 bin 788, martta 540 bin 61, nisanda 408 bin 676, mayısta ise 219 bin 608 abonenin elektrik ve doğal gazı kesildi.

CHP’li Akın, yaptığı değerlendirmede şunları dile getirdi:

“Sayın Cumhurbaşkanı enerjide vatandaşa her türlü fedakârlığın yapıldığını söylüyor. Merak ediyoruz, her türlü fedakârlık varsa bu zamları kim yapıyor? Ekim 2020’den bu yana; yani son bir yılda elektrik 3, doğalgaz 8 kez zamlandı. Benzine 7, motorine 7, LPG’ye de 6 kez zam yapıldı. Pompa fiyatlarına yansıyan akaryakıt zamlarının sayısı 20’ye ulaştı. 2021’in ilk beş ayında 1 milyon 525 bin 14 abonenin elektriği, 674 bin 784 abonenin ise doğal gazı kesildi.”