Erdoğan ve Trump görüşmesi öncesi dolar yatayArtı Gerçek

Piyasalar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Trump ile bugün yapacağı görüşmelere odaklanırken, dolar kuru 5.77 civarında yatay bir seyir izliyor.


ARTI GERÇEK - Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump'ın  Washington'da yapacağı görüşme Türk varlıkları açısından kritik olacak. Akşam saatlerinde gerçekleşecek görüşmede ana gündem maddesi Suriye olacak, 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi, S-400 konusu da görüşmenin önemli gündem maddeleri arasında olacak.

Küresel piyasalar ise bugün ABD enflasyon ve Almanya enflasyon verisini takip edecek. Yine bu akşam ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell ekonomi sunumu yapacak. Powell'ın faiz indirimlerinin sürüp sürmeyeceğine dair mesajları küresel piyasaların radarında olacak.  

İKİLİ İLİŞKİLER VE SURİYE KONUŞULACAK

ABD’ye dün hareket eden Erdoğan, ziyaretinin ikili ilişkilerin içinden geçmekte olduğu sancılı bir dönemde gerçekleştirildiğini ancak, sisli havaya rağmen Trump ile sorunların çözüme kavuşturulması noktasında hemfikir olduklarını söyledi. ABD ile ilişkilerde, önceki yönetimden kalma problemlerin yanı sıra bürokratik ve siyasi sabotaj girişimlerine rağmen, “Şimdiye kadar pek çok konuda ciddi mesafe aldık” diyen Erdoğan, ABD temaslarında ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye meselesini de konuşacaklarını belirtti.

PİYASALARDA YAPTIRIM RİSKİ ENDİŞESİ

Türkiye’nin Rus savunma sistemi S-400’leri satın alması ve Suriye’nin kuzeyine gerçekleştirdiği operasyonun ardından ABD Kongresi ve zaman zaman Trump, Türkiye’yi yaptırımlar ile tehdit etse de, şu ana kadar herhangi bir yaptırım uygulamaya alınmadı. Ancak yaptırım riski ve ABD ile ilişkiler konusu, piyasalarda endişelere, TL varlıklar üzerinde de genel olarak baskıya neden olan bir etken oldu. TL’nin yanısıra tahvil piyasaları Halkbank ve bankacılık sektörü de benzer nedenlerle zaman zaman satış baskısı altında kalıyor.

Birçok kişi Türkiye-ABD ilişkilerinin tam anlamıyla bozulmamasının ana nedeninin Trump ve Erdoğan arasındaki yakınlıktan kaynaklandığını düşünürken, bu çerçevede bugün yapılacak yüz yüze görüşme piyasalarca yakından izleniyor.

ERDOĞAN'I S-400'DEN VAZGEÇİRMEK İSTENİYOR

Reuters’ta dün “Trump ve Erdoğan arasındaki ‘dostane ilişki’ ABD ile Türkiye arasındaki sorunları giderebilir” başlıklı haberde de dikkat çekildiği üzere bu yakınlık, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin birçok konuda yaşanan anlaşmazlık nedeniyle ciddi ölçüde zedelenmesine rağmen, tamamen bozulmamasının tek nedeni olarak görülüyor. Trump yönetiminden üst düzey bir yetkili, yönetimin bugünkü görüşmede temel hedeflerinin Erdoğan’ın S-400’leri kullanma planından vazgeçmesini ve Suriye’de kalıcı bir ateşkesi kabul etmesini sağlamak olduğunu söyledi. Yetkili, “Biz buna odaklanmak istiyoruz” dedi.

ABD’li iki yetkilinin açıklamasına göre, Türkiye’nin kabul etmesi halinde, Washington Ankara’nın F-35 savaş uçağı programına geri dönmesine izin verebilir ve 100 milyar dolarlık ticaret anlaşması imzalamayı önerebilir.

Ancak Ankara henüz geri adım sinyali vermedi.

Üst düzey bir Türk yetkili, “Türkiye’nin S-400’leri satın almasından geri adım atması gibi bir şey gündemde değil” dedi. Bir başka üst düzey Türk yetkili ise, “Suriye’deki petrol sahalarında kalan ABD askerleri, Suriye’de yapılanların ruhuna da aykırı. ABD’nin YPG’ye sağladığı destek, önümüzdeki dönemde iki ülke arasındaki ilişkilere yönelik en büyük tehditlerden biri. Ziyaret sırasında bu konunun çok ciddi şekilde altı çizilecek” dedi.

Washington ise bu konuda geri adım sinyali vermedi aksine böyle bir niyetin olmadığı belirtildi.

Küresel piyasalarda ise Trump’ın azli konusundaki gelişmeler de piyasaların odağında bulunuyor. Risk iştahı ise, ABD-Çin ticaret görüşmelerinin duraksadığı ve Hong Kong’daki artan karışıklıkla ilgili endişelerin riskli varlıklara yönelik talebi azaltmasıyla geriledi.

TAHVİL FAİZLERİNDE SERT DÜŞÜŞ

Hazine dün gerçekleştirdiği ihalelerle Kasım ayı borçlanma programını tamamladı.

Hazine bu ay gerçekleştirdiği altı ihale ile 18.74 milyar TL’si piyasadan, 3.05 milyar TL’si kamudan olmak üzere toplamda 21.8 milyar TL borçlandı. Hazine, kasım ayında toplam 21.5 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 15.4 milyar TL’si piyasadan, 0.6 milyar TL’si kira sertifikası ihracı yoluyla olmak üzere toplam 20.4 milyar TL’lik iç borçlanma programlıyordu.

İş Yatırım Hazine Bölümü'nden Burak Seçkin, kuponsuz tahvil ile eurotahvil ihracının da Hazine’ye destek sağladığını söyleyerek, “Hazine, kasım ayında piyasanın beklentisinin üzerinde yüklü bir borçlanma gerçekleştirdi. Aralıkta nispeten az ama ocakta 25 milyar TL gibi yüksek bir rakam olmak üzere gelecek aylardaki yüklü borçlanmalar ve PPK öncesi Hazine elini rahatlatmak üzere önden yüklemeli borçlanma gerçekleştirdi” dedi.

Tahvil/bono piyasasında getirilerde son aylarda düşüş eğilimi ise belirginleşmiş durumda.

Gösterge 10 yıllık tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik getiri yüzde 12.61, valörde son işlem yüzde 12.57 oldu. Gösterge 10 yıllık tahvil mayısta yüzde 21 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik getiri yüzde 12.28, valörde son işlem yüzde 12.24 oldu. 

Öte yandan, Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı Özlem Derici Şengül, Bloomberg HT'ye, görüşmenin iyimser olmasının borsa olumlu etkisi olacağını söyledi. Şengül ,"Kurda ise oynaklık düşük, bu da kurda daha düşük tepki beklememiz gerektiğini teyit ediyor. Borsa ise yurt dışı dinamiklerle kuvvetli duruyor" şeklinde yorum yaptı.

Ünlü Menkul Değerler, kurda kısa vadeli görünümün bugünkü Erdoğan-Trump görüşmesinin ardından netleşeceğini belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Teknik açıdan bakıldığında 5,78’in üzerindeki rakamların yukarı yönlü risk yarattığını söyleyebiliriz. Ancak ikili temaslardan pozitif bir sonucun çıkmasının TL’ye belirgin bir değer kazanımı olarak yansıyabileceğini unutmamak gerekiyor. Böyle bir senaryoda kurda sırasıyla 5,72 ve 5,70 seviyelerinin altına inilip inilemeyeceğini takip edeceğiz."

Borsa beklentisine dair ise "Erdoğan-Trump görüşmesinden çıkacak haber akışının endekste her iki yöne doğru da momentum oluşturabileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor" şeklinde açıklama yaptı.

BAĞLANTILI HABERLER