Dünyanın en kalabalık barosu olan İstanbul Barosu, daha önce birçok kez ertelenen genel kurulunu aradan geçen bir yılın ardından bugün ve yarın Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. İstanbul Barosu’na kayıtlı yaklaşık 50 bin avukat bulunuyor. Bugün ve yarın binlerce avukat, İstanbul Barosu’nun yeni yönetimini seçmek için sandık başına gidecek.

Pandemi nedeniyle ertelenen Genel Kurul seçimlerinde sona gelindi. Yaklaşık 53 bin avukatın oy kullanacağı Genel Kurul'da Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Adayı ve halen başkan olan Mehmet Durakoğlu'nun da aralarında bulunduğu 7 grubun başkan adayı yarışacak.

DURAKOĞLU: DAHA İLERİSİ İÇİN ÇABALAYACAĞIZ

Seçimler öncesi Gerçek Gündem'e konuşan Durakoğlu, "Biz yıllardır adalet mücadelesi verdik, bunlara devam edeceğiz. Şimdi bir de bunun yanına demokrasi mücadelesini eklemek zorundayız. Geçmişte nasıl sandıklara sahip çıktıysak, İstanbul Barosu’nun önünde İstanbul seçimleriyle ilgili nöbet tuttuysak bunları yapmaya devam edeceğiz. Daha ilerisine vardırmayı çabalayacağız" dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nu yönelik de eleştirilerde bulunan Durakoğlu, "Çoklu baro sisteminin de, değiştirilen delege sisteminin de tümüyle Metin Feyzioğlu tarafından hazırlanmış bir önerge olduğundan eminim" diye konuştu.

İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu: Türkiye’nin en önemli sorunu 2017 rejimiyle başlayan düzendirİstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu: Türkiye’nin en önemli sorunu 2017 rejimiyle başlayan düzendir

Avukatlar, sabah saatlerinden itbaren Haliç Kongre Merkezi'nde gelmeye başladı.

Bugün, mevcut başkan Mehmet Durakoğlu'nun konuşma yapması bekleniyor.

Yarın ise başkanlık seçimi için oy verme işlemi yapılacak.

Seçilecek yönetim, erteleme nedeniyle yalnızca bir yıl görev yapabilecek. Geçen yıl ekim ayında yapılması gereken ancak İçişleri Bakanlığı’nın genelgeleriyle ertelenen İstanbul Barosu yönetimi için yarışacak gruplar ve başkan adayları şöyle:

Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Ata Yazıcıoğlu,

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Mehmet Durakoğlu,

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Yükseliş Hareketi adayı Hasan Kılıç,

Avukat Hakları Grubu adayı Gökhan Ahi,

Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu adayı Sezin Uçar,

İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu adayı Kaptan Yılmaz ve

Bağımsız Avukatlar grubu adayı İshak Şâdi Çarsancaklı.