Seda TAŞKIN


ARTI GERÇEK-Tam kapanma kararının ardından yeniden açılamayacağını öğrenen esnaf isyan etti. Karara tepki gösteren Ankaralı esnaf bugün (18 Mayıs) Valilik önünde eylem yapmaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘helallik’ istemesine de tepki gösteren esnaf, “Birçok esnaf intihar etti, bildiğimiz kadarıyla ölüler helallik veremiyor” diyerek tepki gösteriyor. Kızılay esnafı, gerçekleştireceği eylemi ve yaşadıkları sıkıntıları Artı Gerçek’e anlattı. 

‘NE HİKMETSE VERDİKLERİ KRİTER KİMSEYE UYMUYOR’ 

Kızılay’da 15 yıldır esnaflık yapan Yusuf Şanlı pandemi sürecinden bu yana sıkıntı yaşadıklarını anlatıyor. Devletin esnafa yönelik desteğini alan kısmi bir kesim olduğunu söyleyen Şanlı, "Ne hikmetse bu kriterler kimseye uymuyor" diyor.

Devletin verdiği 700 liralık destek rakamının kirasını dahi karşılamadığını söyleyen Yılmaz, "Ben aylık 6 bin lira kira ödüyorum. Onlar IBAN yollasın ben onlara 700 lira yatırayım" diye tepki gösteriyor.

‘BİR GÜN KALA KAPANDIĞIMIZI ÖĞRENDİK’ 

Şanlı, devletin pandemi sürecinde ödenmeyen faturalara cezai işlem uygulamayacağını söylemesine rağmen ödemediği faturalardan kaynaklı elektrik, su ve doğalgazının kesildiğini söylüyor. Şanlı tam kapanmanın ardından bir gün kala kapanacaklarını öğrendiklerini belirterek, “Her zaman yaptıkları gibi son gün açıklama yaptılar. Esnaf temizliğini yaptı, personelini çağırdı hazırlığını yaptı ama son bir kala açılmayacağına dair açıklama yaptılar” sözleri ile tepki gösteriyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın esnafa yönelik hakkınızı helal ediyor musunuz sözlerine ise Şanlı, “Hakkımızı helal etmek mümkün değil. Esnafa yönelik söylediği sözlere karşı söylenecek çok şey var ama söylenecek de bir şey yok” diyor. 

‘BUNDAN SONRA SİZE VERGİ DE YOK!’

Esnafın batma noktasına geldiğini ve seslerini duyurmak için bugün saat 14.00’da Ankara Valiliği önünde vergi levhalarını yakacaklarını söyleyen Şanlı, “Daha öncede iletişimde olduğumuz bazı esnaf arkadaşlarla birlikte böyle bir eylem planı düşündük. Alın size vergi, bundan sonra size vergi de yok diyeceğiz. Bu bizim battığımızın da bir sembolü olacak. Ya kontrollü bir şekilde dükkanlar açılır ya da esnaf kendine göre çözümler bulacaktır” şeklinde konuşuyor.

’10 AYDIR KİRAMI ÖDEYEMİYORUM’ 

Ankara Konur Sokak'ta esnaf olan Hasan Şanlı ise hükümetin esnafa yönelik bir desteği olmadığının belirtiyor. Pandemiden bu yana sadece 5 ay dükkanlarını açabildiklerini söyleyen Şanlı, son bir yıldır ise yardımların tamamen kesildiğinin altını çiziyor.

Devletin bu süreçte esnafa kredi açarak borçlandığını ve şu an vergi ödeme tarihi gelmesine rağmen elde avuçta para olmadığını belirterek, “Çok fazla borcumuz var. Çok da ödenecek gibi durmuyor. Burada çoğu dükkan kapandı. Elektriğimiz kapanmıştı yeniden ödeyip açtırdım. Hiçbir şekilde bir esneme olmadı. İlk üç ay böyle bir esneme yaptılar. Dükkânı borçla açtım. 10 aydır kiramı ödeyemedim. Bir de bu işin bütün suçlusu bizmişiz gibi gösteriliyor. Aşı var mı? Yok. O zaman bu durum aynı şekilde, hatta artarak devam edecek” diyor.

‘HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ HARAM ZIKKIM OLSUN’  

Bir diğer esnaf olan Can Nizamoğlu ise kontrollü bir açılma beklediklerini söylüyor. Son anda kapanacakların öğrendiklerini belirten Nizamoğlu, “Şimdi kara kara ne yapacağımızı düşünüyoruz. Allahtan arkadaşlarımızın desteği ile bu zamana kadar devam ettik. Bundan sonra nasıl olacak inanın bizde biliyoruz” diyor.

15 yıldır Kızılay’da esnaf olan Nizamoğlu sözlerini şöyle sürdürüyor: 

“Biriktirdiğimiz paraları bölüşerek bugünlere geldik.  Ama artık esnaf arkadaşlar ile sadece moral mesajları atıyoruz. Devletten herhangi bir sosyal devletten beklenecek olanı bekliyoruz. Eğer kapatıyorlarsa en azından çalışanlara bir destek olmaları gerekiyor. Bizim için ayrıca alkollü bir işletme olduğumuz için ayrıca paralar ödüyoruz. Sadece bunlardan bile feragat etmediler. Ama biz bir yıldır da kapalıyız. Ben şahsen bir kere destek aldım ama hiç bir şeye yaramadı. Bir yıldır bir işletmeyi düşünün vergileri, stopajları, sigortaları düşünün ve ne kadar borcumuz olduğunu tahmin edersiniz. Bizler için helallik istemişler ama ben hakkımı helal etmiyorum haram zıkkım olsun.”

‘TAM GIDALARIMIZI YERLEŞTİRİYORUZ YENİDEN KAPANIYORUZ’

Bir diğer esnaf Neylan Yılmaz ise gece yarısı çıkan kararnamelerden gına geldiğini belirterek, “Bir gece kapatıyorlar, bir gece açıyorlar, bir gece paket servise geçiyoruz” diyerek bu süreçte esnaflar olarak yorulduklarını dile getiriyor.

Açılma ve kapanma sürecinin kendine göre zorlukları olduğunu söyleyen Yılmaz, "Mekânlarımızı topluyoruz, temizliyoruz, gıdalarımız alıyoruz ve yerleştiriyoruz. Tam yerleştirmeye başlıyoruz bir gece yarısı bir kararname ile kapatılıyoruz. Şimdi en başa dönüyoruz tekrar tekrar bu süreçten çok yorulduk" diyor.

‘İNTİHAR EDEN ESNAF HELALLİK VEREMİYOR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘hakkınızı helal edin’ sözlerini hatırlatan Yılmaz, şöyle konuşuyor:

"Kendisi bakkal işletmiyor benim kalbimi kırmadı. Benim hayatımı mahvetti. Kendisi bir devlet yöneticisi helal isteyeceği bir durum yok. Biz tarikat değiliz kendisi tarikat yöneticisi değil. Görev ve sorumluluklarını yerine getirmesini istiyoruz. Helallik söz konusu değil, ayrıca biliyorsunuz ölüler de helallik veremiyor. Birçok esnaf intihar etti. Biz esnaf olarak biz helallik vermiyoruz siz hesap vereceksiniz diyoruz."

‘SONRA İŞ YERLERİMİZİ Mİ YAKARIZ BİLMİYORUZ’ 

Bugün valilik önünde gerçekleşecek esnaf eylemine ilişkin de konuşan Yılmaz, "Yıllardır önüne atılan yazar kasaları diline pelesenk edenlere karşı şimdilik işyerleri ruhsatlarımız yakarak başlayacağız. Sonra iş yerlerimizi mi yakacağız biz de bilmiyoruz. Bir esnaf arkadaşın tweeti üzerinden haberimiz oldu. Biz de esnaflar olarak bugünkü eylemi destekleyeceğiz" diyor.