Katıldıkları protestolar nedeniyle haklarında ev hapsi cezası verilen kadınlar kendi iradeleri ile ev hapislerini sonlandırdı. Kadınlar, 'Ev hapsinde değil feminist isyandayız',  'Kadınlara değil, şiddet faili erkeklere kelepçe takın' diyerek 8 Mart alanlarına çıkacaklarını açıkladı.

'FEMİNİST İSYANDAYIM'

İstanbul Kadıköy’de 4 Şubat günü Birleşik Mücadele Güçleri’nin (BMG) deklarasyon açıklamasında polis müdahalesi ile gözaltına alınanlardan biri olan Burcugül Çubuk’a çıkarıldığı mahkemece ev hapsi verilmişti. Çubuk, “Ev hapsinde değil feminist isyandayım” diyerek bir aydır tutulduğu ev hapsini kendi iradesi ile sonlandırdı.

Jin News'in haberine göre; ev hapsini tanımadığını evinin önünde çektiği videoyla duyuran Çubuk, 8 Şubat’tan bu yana ev hapsinde olduğunu hatırlatarak, “Ocak ayından bu yana ev hapsine alınan onlarca insandan biriyim. En son dün ‘Büyük Kadın Buluşması’na katılan Yıldız ve Güneş’i de ev hapsine aldılar. Bu ev hapisleri biz kadınları tekrar evlere gönderen, patriarkanın kölelik zincirine bir halka olarak eklenen bir tutsaklık biçimi. Bugün ev hapsinde değil feminist isyandayım diyorum. Ve ev hapsini kendi irademle sonlandırıyorum. Bütün kadınlara sevgilerimi yolluyorum. Patriarkal kapitalizmi ait olduğu yere göndereceğiz, biz kazanacağız” dedi. 

'KADINLARA DEĞİL, ŞİDDET FAİLİ ERKEKLERE KELEPÇE TAKIN'

Boğaziçi protestolarına katıldığı için gözaltına alınan ve haklarında ev hapsi cezası verilen  İstanbul Üniversitesi öğrencisi Hivda Selen ve Sosyalist Kadın Meclisleri Genel Meclis üyesi Gamze Toprak'da ev hapsi cezasını sonlandırdıklarını açıkladı. Hivda Selen yayımladığı videoda, "Kadınlara değil, şiddet faili erkeklere kelepçe takın" diyerek  8 Mart alanlarına çağrı yaptı.