ARTI GERÇEK - Dünyanın pek çok ülkesi faiz artışı ya da desteklerini çekme eğilimine girerken, Türkiye'de faizlerin dünyanın aksine düşürmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün akşam ekonomi ile ilgili yaptığı açıklamaların ardından dolar/TL sert dalgalanmalarla birlikte 12,50 seviyesini geçti. Euro/TL’de de bir eşik daha aşıldı. Euro/TL kuru öğle saatlerinde 14'ün üzerine çıktı.

İngiltere merkezli Financial Times gazetesi, TL'deki değer kaybına ilişkin yayınladığı haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son faiz indirimini övmesi ve ülkesinin bir "ekonomik kurtuluş savaşı" yürüttüğünü açıklamasının ardından Türk Lirası'nın rekor düşüş yaşadığı kaydedildi.

"Türk parası New York'ta yüzde 5'ten fazla kayıpla ABD doları karşısında ilk kez 12'ye ulaştı. Sadece bu ay beşte bir düşüş yaşayan TL, üç yıl önceki döviz krizinden bu yana en büyük düşüşünü yaşıyor" denilen haberde, şunlar kaydedildi:

"Bu yıl dolar karşısında yüzde 30'dan fazla değer kaybeden para birimi, Türk cumhurbaşkanının ülke ekonomisine yönelik vizyonunu açıklamak için mücadeleci bir konuşma yapmasının ardından arka arkaya geriledi."

Erdoğan'ın yüksek faiz oranlarına karşı olduğu belirtilen haberde, dün yaptığı konuşma anımsatılarak, "Ekonomistlerin enflasyonu körükleyeceği uyarılarına rağmen, bankanın geçen hafta art arda üçüncü ay faiz oranlarını düşürmesinden 'memnun olduğunu' duyurdu. Bu durum, para birimini daha da istikrarsızlaştırıyor" ifadeleri kullanıldı.

Erdoğan'ın, Türkiye'yi boyun eğdirmeyi amaçlayan karanlık bir küresel güç komplosundan bahsettiği belirtilen haberde, şunlar kaydedildi:

"Erdoğan, milletinin ekonomistlere, oportünistlere ve faiz artırımı çağrısı yapan 'küresel finans akrobatlarına' boyun eğmeyeceğini söyledi. Hükümetin yatırım, üretim, ihracat ve işsizliği teşvik etmek için büyümeye öncelik verdiğini söyledi."

Haberde son olarak Erdoğan'ın şu sözlerine yer verildi:

"Kıyamet habercilerinin yaygaralarına aldırmıyoruz. Allah'ın yardımıyla ve halkımızın desteğiyle bu ekonomik bağımsızlık savaşından galip çıkacağız."