Fitch'ten sigorta sektörüne kredi uyarısıArtı Gerçek

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, raporunda Türkiye'deki sigortacılık sektörünün kredi kalitesinin zayıflamayı sürdürebileceğini belirtti.


Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in bugün yayınlanan raporunda, Türkiye sigortacılık sektörünün, sigortacıların varlık kalitesi üzerindeki makro ekonomik baskı dikkate alıdığında zayıflamayı sürdürebileceği belirtildi.

Türk sigortacıların varlık kalitesinin not açısında orta vadede muhtemelen en önemli unsur olmayı sürdüreceği ifade edildi.

Raporda, bankalarda bu yılki geniş çaplı not indirimi sonrasında sektörün varlıklarının üçte ikisinin, yerel para cinsinden IDR (uzun vadeli kredi notu) notu çoğunlukla “BB-” olan banka mevduatından oluştuğu belirtilirken, çoğu banka için görünümün “negatif” olduğu ve daha fazla indirim riski sinyali verdiğinin altı çizildi.

Sigortacıların Hazine tahvili tutup tutmamasının da varlık kalitesi üzerinde etkili olduğu belirtilen kredi decelendirme kuruluşunun notunda, ülke notunun temmuz ayında “BB-”ye indirildiği ve görünümün “negatif” olduğu hatırlatıldı.

BAĞLANTILI HABERLER