Garanti Koza projesi mağdurları Akbank'a dava açtıArtı Gerçek

Garanti Koza’nın Esenyurt’taki Kozapark Evleri projesinden konut alan yüzlerce kişi Akbank’a dava açtı. Şirketin kredi borcuna karşı banka evlere ipotek koymuştu.


Garanti Koza’nın Esenyurt’ta yürüttüğü projesi Kozapark Evleri’nden konut alan yüzlerce kişi Akbank’a dava açtı.

Bakırköy Tüketici Mahkemesi’nde açılan dava dosyalarının sayısı oldukça kabarık. Yönetim Kurulu Başkanlığını Mehmet Şükrü İlkel’in yaptığı Garanti Koza’nın Akbank ile yaşadığı kredi sıkıntısının, 5 bine yakın kişiyi mağdur ettiği iddia ediliyor. Açılan dava dosyalarındaki belgelere göre şirketin Akbank’a olan borcunun toplamı 3 milyar TL.

AKBANK EVLERE İPOTEK KOYDU

Para dergisinde yer alan habere göre, mal sahiplerinin birçoğu dairelerini ve tapuyu teslim aldıktan sonra satmak üzere girişimde bulununca ipotek sürpriziyle karşılaşmış. Borçları olmadığı halde, tapularının üzerinde ipotek olduğunu öğrenen konut sahipleri, soluğu Garanti Koza’nın yönetiminde almış. Firmanın aldığı ticari krediyi ödeyemediği için Akbank’ın evlere ipotek koyduğunu öğrenmişler.

Banka Garanti Koza’nın hesaplarına da el koymuş. Bankayla yürütülen görüşmelerin sonuçsuz kaldığı yanıtını alan konut sahipleri yönetime tepki göstermiş. Yönetim, gelen tepkiler karşısında özel güvenlik önlemleri almak zorunda kalmış.

ŞİRKETİN KREDİ BORCUNDAN EV ALANLAR MAĞDUR OLDU

Proje sahibiyle işi çözemeyeceklerini anlayanlar, yasal yollara başvurmak amacıyla soluğu mahkemede almış, ayrıca “Garanti Kozapark Mağdurları” adıyla bir platform oluşturmuşlar.

Platformun Sözcüsü Mahmut Kurtaran, “Açılan dava sayısı yüzlerce. Bunlardan biri davayı kazandı. Dosyası İstinaf Mahkemesi’nde. Eğer buradan da lehimize sonuç çıkarsa dava açacakların sayısı artacak. Halihazırda 3 bin 800 kişi ödeme yükümlülüğünü tamamlamış dairelerini teslim almış durumda. Hiçbir yere borcumuz olmadığı halde dairelerimizle ilgili tasarrufta bulunamıyoruz. Garanti Koza ile Akbank arasındaki kredi ilişkisi nedeniyle biz mağdur olduk. Yönetimle temasa geçtik ama çözüm bulamadık" dedi.

Projede iki dairesi olan Kazım Atmaca dava açan mağdurlardan. Proje sahibine verdiği vekalet yoluyla tapusunu aldığını söyleyen Atmaca, “Evimi satmak istedim, alıcıyla Tapu Dairesi’ne gittiğimizde üzerinde ipotek olduğunu öğrendik. Ben de hem Garanti Koza’ya hem de Akbank’a haklarımı geri almak için dava açtım” dedi.

HENÜZ TAPU ALMAYANLARA YAZI GÖNDERİLDİ

Diğer yandan ipotekten bilgisi olup da Garanti Koza tarafından bir sıkıntı yaşanmayacağı sözü alanlar da var. Bu grubun bankaya çektiği ihtarnameye banka 600 kişilik bir liste yollamış. Bu listedeki isimlerin ipotekten haberdar olduğunu bildiren bir yanıt almış. Henüz tapu almayanların noter aracılığıyla gönderilen ihtarnameye bankanın yanıt verdiği belgede ise şu cümlelere yer verilmiş:

“Garanti Koza bankamıza teminat oluşturmak üzere bankamız lehine 25.10.2016 tarihinde 1 milyar 750 milyon TL, ve 07.11.2018 tarihinde 1 milyar 250 milyon TL tutarında ipotek kurulmuştur. İpoteklerin fekki Garanti Koza’nın bankamıza taahhüt etmiş olduğu yükümlülüklerin yerine getirilmesiyle mümkün olacaktır.” 

İki yıl önce Garanti Koza’nın toplam değeri 1.2 milyar euroyu bulan Bulgaristan’daki projesini de  durdurmuştu. Şirket, henüz soruna çözüm bulabilmiş değil. Akbank’a dava açanlar sadece konut sahipleriyle sınırlı değil. Garanti Koza da, Akbank’a hem maddi hem de ticari itibarını zedelediği nedeniyle manevi tazminat davası açmış.

BAĞLANTILI HABERLER