Gazeteci Canan Coşkun ve belgeselci Kazım Kızıl gözaltına alındıArtı Gerçek

Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünü araştırmak için kurulan komisyonun çalışmalarını takip eden Gazeteci Canan Coşkun ve Belgeselci Kazım Kızıl Giresun'da gözaltına alındı.


 Giresun’un Eynesil ilçesindeki evinin önünde 12 Nisan 2018 tarihinde yaralı halde bulunduktan sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümünü araştırmak için kurulan komisyonun çalışmalarını takip eden gazeteci Canan Coşkun ve Belgeselci Kazım Kızıl Giresun'da gözaltına alındı. Rabia Naz Vatan Başta Olmak Üzere Şüpheli Çocuk Ölümlerini Araştırmak İçin Kurulan TBMM Araştırma Komisyonu CHP Grubu Üyeleri de gözaltılara tepki göstererek "Hem acılı baba Şaban Vatani hem de olayın aydınlatılması için çaba gösteren gazeteciler derhal serbest bırakılmalıdır." açıklamasını yaptı.

Gazeteci Burcu Karakaş, gazeteci Canan Coşkun ve belgeselci Kazım Kızıl'ın gözaltına alıdığını sosyal medya hesabından duyurdu.

 

Karakaş mesajında, "Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünü araştırmak için kurulan komisyonun çalışmalarını takip eden arkadaşlarımız gazeteci Canan Coşkun (@canancoskun) ve belgeselci Kazım Kızıl (@kazimkizil) Giresun’da gözaltına alındı" ifadelerine yer verdi.

 

 

Gzaltılara tepi gösteren Araştırma Komisyonunda yer alan HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da sosyla medya hesabından "Bu şekilde herşeyi daha da karartıyorsunuz! Gazeteci araştırır, sorgular, biat etmez, işini yapar! Derhal serbest bırakılmalılar...#KazımKızıl#CananCoşkun" paylaşımında bulundu.

CHP: OLAYIN AYDINLATILMASI İÇİN ÇABA GÖSTEREN GAZETECİLER DERHAL SERBEST BIRAKILMALIDIR

Rabia Naz Vatan Başta Olmak Üzere Şüpheli Çocuk Ölümlerini Araştırmak İçin Kurulan TBMM Araştırma Komisyonu CHP Grubu Üyeleri, bu sabah saatlerinde gözaltına alınan Canan Coşkun ve Kazım Kızıl'a ilişkin bir açıklama yaptı.

"İlçede araştırma yapan gazetecilerin çalışmalarının; kamuoyunun bilgilenmesine hizmet edeceği gibi, komisyonumuzun çalışmalarına da önemli katkı sağlayacağı inancındayız." denilen açıklamada savcılığın gazetecileri hedef alması basın ve ifade özgürlüğünün geldiği noktayı göstermesi açısından kaygı vericidir ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Rabia Naz Vatan'ın ölümünü araştırmak için kurulan TBMM Araştırma Komisyonu'nun CHP grubu üyeleri olarak, Giresun Eynesil'deki çalışmalarımızı takip eden gazeteciler Canan Coşkun ve Kazım Kızıl ile acılı baba Şaban Vatan'ın gözaltına alındığı üzüntüyle öğrendik.

TBMM Araştırma Komisyonumuz gibi, gazeteciler Coşkun ve Kızıl da olayın aydınlatılması ve halkın gerçeklerden haberdar olması için ilçede bulunmaktaydı. Rabia Naz Vatan'ın ölümünün aydınlatılmasından birincil sorumluluğu olan savcılığın, halkın haber alma hakkına hizmet eden bu gazetecileri gözaltına alması kabul edilemez.

İlçede araştırma yapan gazetecilerin çalışmalarının; kamuoyunun bilgilenmesine hizmet edeceği gibi, komisyonumuzun çalışmalarına da önemli katkı sağlayacağı inancındayız. 1.5 yıldır aydınlatılamayan olayda Komisyonumuz çalışmalarına henüz yeni başlamışken savcılığın gazetecileri hedef alması, ülkemizdeki basın ve ifade özgürlüğünün geldiği noktayı göstermesi açısında da kaygı vericidir.

Hem acılı baba Şaban Vatani hem de olayın aydınlatılması için çaba gösteren gazeteciler derhal serbest bırakılmalıdır. Adil makamlar tarafından yapılması gereken, gazetecilerin gözaltına alınması değil 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın ölümünün üzerindeki gölgenin bir an önce aydınlatılması ve sorumluların yargı önüne çıkartılarak kamu vicdanının rahatlatılmasıdır.

 

 

BAĞLANTILI HABERLER