Gergerlioğlu: Pazarkule Sınır Kapısı'nda can pazarı yaşanıyorArtı Gerçek

Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'na bağlı Göç ve Uyum Komisyonu üyesi HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu, Pazarkule Sınır Kapısı'nda yaşananları Artı TV'ye anlattı.


ARTI GERÇEK - Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun alt komisyonu olan Göç ve Uyum Komisyonu üyesi milletvekilleri, bu saba mülteci krizinin sürdüğü Yunanistan'ın Pazarkule Sınır Kapısın'daydı.

HDP Kocaeli Milletvekili ve Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu- Göç ve Uyum Komisyonu üyesi  HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu, gaz bombaları ve plastik mermilerin kullanıldığı Edirne'nin Pazarkule Sınır Kapısı'ndaki izlenimlerini Artı TV'ye anlattı.

Edirneye gittiklerinde ilk olarak valilikten brifing aldıklarını belirten Gergerlioğlu, yaşanan sorunları eleştirdiğinde vali yardımcısının 'haklısınız' demekle yetindiğini söyledi.  Pazarkule Sınır Kapısında yaşananları 'insanlık dramı' olarak nitelendiren Gergerlioğlu, "Pazarkule Sınır Kapısı'nda 'can pazarı yaşanıyor' dedi.

'YUNANİSTAN'A GEÇEN MÜLTECİ SAYISINDA ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALAR VAR'

"Edirne'ye gelirgelmez valilikte bize bir brifing verdiler. 130 bin kişinin geçtiği yönünde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamaları vardı ama bu konuda valik de çok tatminkar bir açıklama yapamıyor. Sahada da biz öyle 130 bin kişinin geçtiğine dair bir görüntü göremiyoruz. Kime sorsak 'böyle bir sayı yok' diyor. Yunanistan tarafı '70'e yakın kişi geçti ve biz onları gözaltına aldık' diyor. Yunanistan sıkı bir güvenlik önlemi almış ve geçişlere izin vermiyor. Çok ilginç bir uçurum var. İçişleri Bakanlığı 130 bin gibi çok büyük bir rakam açıklıyor ama geçiş 70 bin civarında olduğu söyleniyor.

''GÖĞÜSÜNDEN VURULAN, BACAKLARINDAN KAN AKAN İNSANLAR GÖRDÜK'

Sabah brifingi aldıktan sonra alana gittik, sahadaydık. Pazarkule sınır kapısına gittik ve gerçekten çok üzücü trajik görüntüler vardı. Binlerce insan ortalıktaydı. Gece gündüz 6 gündür buradalarmış. Gece hava çok soğuyormuş. Anneler, çocuklar, yaşlı insanlar da vardı. Gençlerin çoğu Pazarkule Sınır Kapısı'nda Yunanistan kapısına dayanmış durumdaydı. Çoğu Afgan olduğunu söylüyordu. Tahmin edildiği gibi Suriyeliden ziyade Afgan ve Afrikalı göçmenler gördük. Onlar kapıya yükleniyorlardı. Muhtemelen Yunanistan polisine taş atıp taciz ediyorlardı karşı tarafa geçmek için. Gözlerimizin önünde Yunanistan polisi de karşılık olarak gaz bombaları ve fişekler atıyordu. Tam biz oraya vardığımızda yaralanan insanlar gördük. Yaralılar acilen götürülmeye çalışılıyordu. Kafaları yarılan, göğüsünden vurulan, bacaklarından kan akan insanlar gördük. Bir can pazarı yaşanıyordu."

'TÜRKİYE POLİSİ OLANLARA SEYİRCİ KALIYOR'

Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun alt komisyonu Göç ve Uyum Komisyonu üyesi HDP'li Gergerlioğlu, Yunanistan polisinin sert müdahalesine rağmen Türkiye polisinin mülteciler hiç bir uyarıda bulunmadan olanlara seyirci kaldığına dikkat çekti:

"Bütün şiddete, göçmenlerin kapıya yüklenmesine ve Yunanistan polisinin sert müdahalesine rağmen Türkiye polisi, göçmenlere 'geri çekilin' gibi herhangi bir uyarıda bulunmuyordu. Ben buna çok şaşırdım çünkü, Yunanistan polisinin yaptıklarını Türkiye polisi ve yetkililer izliyordu. Ambulanslar yaralananları alıp götürüyor ama seyrediliyor. Çok çarpıcı bir görüntü. ‘Geçebilen geçsin’ anlayışı var. Zaten bunu resmi yetililerde söylüyor."

'VALİ YARDIMCISI ELEŞTİRİLERİMİZE 'HAKLISINIZ' YANITI VERDİ'

Gazetecilerin alınmadığı tahlikeli hat olarak tarif edilen sınır kapısına milletvekili oldukları için yaklaşabildiklerini belirten gergerlioğlu, gerçek mermiler kullanıldığını öğrendiklerini ve ağır yaralı insanlar gördüklerini söyledi: 

İlk günler geri dönüşlerin de engellendiği söyleniyordu ama biz geri dönüşlerin engellendiğini görmedik. Sınır kapısında yüzlerce insan vardı ama oraya gazeteciler alınmıyordu. Biz milletvekilleri olduğumuz için sıkıntılı alana girdik. Tehlikeli bir hattı orası. Gerçek mermilerin kullanıldığı söyledi. Çünkü ağır yaralılar vardı ve bu insanlar karga tulumba ambulanslara götürülüyordu. Büyük bir insani dram yaşanıyor. Görüştüğümüz yetkililerde bunu kabul ediyor. Yetersiz kaldıklarını söylediler. Edirne vali yardımcısı beraberiz ona da sordum, ‘Pazarkule’deki manzara sizce doğru mu’ dedim. ‘Türkiye polisi müdahale etse kapıdaki yığılmadan vaz geçerler ve giderler. Gazetecileri oraya almamayı başarıyorsunuz, göçmenleri niye geri çekmiyorsunuz’ dediğimde ‘haklısınız dedi. Bu kadar net görüntü.

BAĞLANTILI HABERLER