Gezi iddianamesindeki 'bölücü' harita arıcılık haritasıymışArtı Gerçek

Gezi iddianamesine konulan ve Osman Kavala'nın cep telefonundan alınan harita, Türkiye’de bulunan arıların cinslerini gösteriyor.


Gezi Parkı eylemlerine ilişkin aralarında Osman Kavala, Can Dündar, Ayşe Mücella Yapıcı ve Memet Ali Alabora’nın da bulunduğu 16 kişi hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi. İddianamede 16 kişi hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

İddianamesinde iş insanı Osman Kavala’nın cep telefonundan çıkan bir harita da suç delili olarak gösterildi.  Ancak fotoğrafın Türkiye’de bulunan arıların cinslerini gösteren bir arıcılık haritası olduğu ortaya çıktı.

Söz konusu fotoğraf iddianamede “Şüphelinin cep telefonunda yapılan incelemede, 27/02/2016 tarihinde çekilmiş, Türkiye Cumhuriyeti'nin toprak bütünlüğünün bozularak sınırların yeniden çizildiği şüphelinin cep telefonu ile çekildiği tespit edilen fotoğraf ele geçirildi” ifadeleriyle birlikte yer alıyor. 


Oda TV'den Sami Menteş’in köşe yazısında Osman Kavala’nın cep telefonundan çıkan ve da suç delili olarak gösterilen harita ile ilgili şunları aktardı: 

"16 sanıklı 657 sayfalık iddianamede, dikkat çeken bölümler bulunuyor.

O bölümlerden birisi de iddianamenin 1 numaralı sanığı olan Osman Kavala’nın cep telefonunda bulunan bir fotoğraf. İddianamede fotoğrafla ilgili şu ifadeler yer aldı:

“Şüphelinin cep telefonunda yapılan incelemede, 27/02/2016 tarihinde çekilmiş, Türkiye Cumhuriyetinin toprak bütünlüğünün bozularak sınırların yeniden çizildiği şüphelinin cep telefonu ile çekildiği tespit edilen fotoğrafın ele geçirildiği…”

İşte o harita, iddianamede Kavala hakkında bir suçlama olarak yer alıyor. Peki, bu harita gerçekte ne? Toprak bütünlüğünün bozulması amacını mı taşıyor? 

ARI CİNSLERİNİ GÖSTERİYOR

Fotoğraf, arıcılık çalışmaları yapanların yakından bildiği Prof. Dr. F. Ruttner'in 1988’de ilk basımını yapan “Balarılarının biyocoğrafya ve taksonomisi” adlı kitabında yer alan, Ortadoğu'daki arı ırkları haritası…

Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanan bal arılarında yapılan analizde; arı kolonilerin İç Anadolu'da A.m. anatolica, Kuzey Anadolu'da A.m.caucasica, Güney ve Güneydoğu Anadolu'da A.m.meda ve Türkiye'nin Avrupa bölgesinde A.m. carnica olarak dört ana bölgesel grupta kümelenmiş olduğu kabul ediliyor.

TÜRKİYE’DEKİ KİTAPLARDA DA KULLANILIYOR

Yani... 

Yanisi şu: 

Gezi direnişinin konu edildiği iddianamede yer alan harita, Türkiye’nin toprak bütünlüğünü bozan ve bu amaç için kullanılan bir harita değil. Bir arıcılık haritası ve Türkiye’de bulunan arıların cinslerini gösteriyor… Türkiye’de de yayımlanan arıcılık hakkındaki kitaplarda bu harita kullanılıyor. O kitaplardan birisi de Ahmet İnci’nin yazdığı “Ana arı üretimi” kitabı…" (HABER MERKEZİ) 

BAĞLANTILI HABERLER