Hahamın kült benzeri kapalı bir topluluğu yönettiğini açıklayan İsrail polisi, tutuklama kararını gelen şikayetlerin ardından kentte bir binaya düzenlenen baskının ardından alındığını belirtti.

Basına göre polis, hahamın işlemiş olabileceği cinsel suçlarla ilgili olarak da bir soruşturma yürütüyor. Polis iki aydır süren soruşturmanın, hahamın ciddi suçlar işlediğine dair şikayetler üzerine başlatıldığını açıkladı.

Hahamın kadınları ellerini ateşe koymaya zorladığı iddia ediliyor. Mağdurların, ailelerinden kopuk bir şekilde tutulduğuna inanılıyor. Polis yetkilileri kadınların çeşitli yöntemlerle cezalandırıldığını ve paralarının çalındığını da söyledi.

Hahamın yanı sıra sekiz kadın işbirlikçisi de tutuklandı. Yetkililer, binada bulunan çocukların en büyüğünün beş yaşında olduğunu belirtti.

Olay yerine dair videolarda, içerdekilerin ranzalarda tıklım tıklım kaldığı, binanın bir köşesinde de bir yığın nakit bulunduğu görülüyor. Aynı haham 2015'te de tutuklanmış, binada tutulan kadınların lehine ifade vermeleri üzerine serbest bırakılmıştı. (BBC Türkçe)