Hamburg'dan 'Karl Marx' geçtiArtı Gerçek

'Bu rol, sadece tarihsel bir kişilik olsaydı oynaması daha kolay olurdu hiç kuşkusuz.'


SÜHEYLA KAPLAN


Tiyatroevi, Howard Zinn'in 1999 yılında yazdığı 'Marx in Soho' adlı oyundan, Semih Çelenk'in uyarlayıp yönettiği ve Karl Marx rolünü üstlenen oyuncu Hamit Demir'in üstlendiği 'Karl Marx İstanbul'da adlı oyun Hamburg'da sahne aldı.

Mut Tiyatrosu'nda sahnelenen oyun sonrası tiyatroseverler ile biraraya gelen Çelenk ve Demir sanatın bayrağını her yerde salllandırmaya çalışacaklarını bildirdi.

Çelenk, öte dünya bürokrasisinin Marx’ın dilekçesini yanlış anlayarak, onu Beyoğlu’ndaki Soho adlı bir eğlence kulübüne göndermesini, uyarlamasının çıkış noktası olarak aldığını söylüyor: “Marx bugünün Türkiye’sinden ekonomi politiğe, işsizliğe, yoksulluğa, küreselleşmeye bakıyor. Kendi ağzından kendi güncellemesini İstanbul’da, İstiklal Caddesi’nde kalabalığa oynayarak yapıyor.”

Oyunda Karl Marx rolünü üstlenen Hamit Demir ise, Marx gibi tarihsel bir kişiliği, hem kendi gerçekliğiyle hem de bir fantastik hikâyenin kahramanı olarak Türkiye’de canlandırmanın birçok zorluğu bir arada barındırdığını söylüyor: “Bu rol, sadece tarihsel bir kişilik olsaydı oynaması daha kolay olurdu hiç kuşkusuz. Ama, hem kendi gerçekliğinde ve hem de bir fantastik hikâye içinde varsayımsal bir rol kişisi olarak düşünüyoruz. Bu zor bir iş. Üstelik bunu, bir de parodiye kaçmadan ciddi bir mizah içinde başarabilmek gerekiyor.”