Hangi ülkelerde karantina önlemleri hafifletiliyor?Artı Gerçek

Koronavirüsü salgınının merkez üssü Avrupa'da, önlemler kademeli olarak hafifletiliyor. Bu hafta birçok ülkede normalleşme süreci başladı.


Avrupa genelinde korona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 100 bini aşmış olmasına karşın, özellikle salgından en çok etkilenen ülkeler İtalya ve İspanya’da yeni vaka sayıları azalmaya devam ediyor. Haftalardır sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulandığı, okulların ve iş yerlerinin kapalı kaldığı bir dizi Avrupa ülkesi bugünden itibaren sınırlamaları kademeli olarak kaldırmaya başlıyor.

ALMANYA’DA 800 METREKAREYE KADAR ALANI OLAN İŞLETMELER AÇILIYOR

Kapalı alanı 800 metrekareye kadar olan işletmelerin açılmasına bugünden itibaren izin verildi. Ayrıca otomobil bayileri, bisiklet dükkanları ve kitapçılar da bugünden itibaren yeniden çalışmaya başlıyor. Spor salonları, restoran ve barlar ise hâlâ kapalı. Hükümet, halka kalabalık grupların ziyaret ettiği alanlarda maske takmaları yönünde çağrıda bulunuyor.

ÇEK CUMHURİYETİ’NDE ÜLKE DIŞINA SEYAHATE DE İZİN ÇIKTI

Çek Cumhuriyeti hükümetin açıkladığı beş aşamalı sınırlamaların kaldırılması programı bugünden itibaren başladı. Otomobil bayileri ve pazar yerleri bugünden itibaren yeniden açıldılar. Yine bugünden itibaren profesyonel sporcular sportif faaliyetlerine dönebilecek, en fazla 10 kişinin katıldığı düğünlere izin verilecek.

Vatandaşlara ülke dışına seyahat izni de tanındı. Ancak geri dönenlerin iki hafta boyunca kendilerini izole etmeleri isteniyor. 27 Nisan’dan itibaren ise 200 metrekare kapalı alanı bulunan dükkanların açılmasına izin verilecek.

NORVEÇ’TE ANAOKULLARI AÇILIYOR

Anaokulları ve sağlık klinikleri bugünden itibaren yeniden açıldı. Çocukların kendi oyuncaklarını anaokuluna getirmelerine ise izin verilmiyor ve anaokulu çalışanlarına ‘Çocukları olabildiğince uzun süre açık havada tutun’ çağrısı yapılıyor. 27 Nisan’dan itibaren ise ilkokul, orta okul ve liseler açılıyor.

POLONYA’DA KÜÇÜK İŞLETMELERE İZİN

Polonya hükümeti de sınırlamaların kaldırılması için dört aşamalı bir plan hazırlandığını duyurdu. İlk aşama bugünden itibaren yürürlüğe girmiş durumda. Parklar ve ormanlık alanlar bugün yeniden ziyaretçilere açıldı. Bugünden itibaren egzersiz amaçlı yürüyüşe izin verildiği belirtilse de herkesten iki metrelik sosyal mesafeyi korumaları isteniyor.

Kapalı alan genişliği 100 metrekareden az olan işletmelerin açılmasına izin verildi. Ancak kasa önünde dörtten fazla kişinin kuyruğa girmesi yasak. 100 metrekareden büyük işletmeler ve kiliselerde ise 15 metrekare başına bir kişiye izin verilecek.

IRAK’TA DA ÖNLEMLER HAFİFLETİLİYOR

Irak’ta da 17 Mart’tan bu yana süren karantina kısıtlamaları hafifletiliyor. Yapılan açıklamada sokağa çıkma yasağı dışındaki vakitlerde, sağlık kurallarına bağlı kalmak kaydıyla iş yerlerinin, fabrikaların ve atölyelerin açılmasına izin verildi. Ülkede dört kişiden fazla insan taşıyan toplu taşıma araçlarının çalışmasına getirilen yasağın sürdüğü belirtilen açıklamada, taksilerin ve günün belli saatlerinde üç tondan yüksek mal taşımacılığı yapan araçların da çalışmasına izin verileceği ifade edildi.

Eğitim kurumları, ibadethaneler, kahvehaneler, spor sahaları, alışveriş merkezleri, düğün salonlarının kapalı kalmaya devam edeceği ve her türlü toplu oturumların ile cenaze taziyelerinin de yasak kapsamı içinde olduğu belirtildi.

Ramazan ayında uygulanacak sokağa çıkma yasağının da hafifletildiği belirtilen açıklamada, yerel saatle akşam 19.00 ile sabah saat 6.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Vilayetlerdeki salgın durumuna göre, valilerin farklı kararlar alma yetkilerinin olduğu aktarıldı.

İSPANYA ‘AÇILMAYA’ GEÇEN HAFTA BAŞLADI

İspanya’da geçtiğimiz hafta bazı fabrikaların üretime dönmesine izin verildi, bazı şantiyelerde ise inşaatlar yeniden başladı. Ofis çalışanlarının önemli bölümü ise evden çalışmaya devam ediyor. Dükkanlar, kafeler ve restoranlar ise hâlâ kapalı. Mevcut sınırlamaların süresi, bir uzatım olmazsa 3 Mayıs’ta doluyor.

İTALYA’DA SON TARİH 4 MAYIS

İtalya’da kitapçılar, çamaşırhaneler, kırtasiyeler, çocuk kıyafeti satan dükkanlar ülkenin bazı bölgelerinde yeniden açıldı. Bilgi işlem sektöründe imalat yapan şirketler de üretime dönmüş durumda. Mevcut sınırlamaların bitiş tarihi ise 4 Mayıs.

AVUSTURYA’DA PARK VE KÜÇÜK DÜKKANLAR AÇIK

Avusturya’da parklar ve küçük dükkanlar yeniden açılmış durumda. Ancak maske ve sosyal mesafe zorunluluğu var. Daha büyük dükkanlar ile berber ve kuaförlerin ise 1 Mayıs’ta açılması planlanıyor. Restoranlar için verilen açılış tarihi ise Mayıs ortası.

DANİMARKA’DA ANAOKULU VE İLKOKULLAR AÇILDI

Anaokulları ve ilkokullar yeniden açıldı. Restoran ve kafeler ise hâlâ kapalı. 10’dan fazla kişinin katıldığı toplanmalar da 10 Mayıs’a kadar yasak.

BAĞLANTILI HABERLER