Şırnak’ın Cizre ilçesinde, 2011 yılında bir basın açıklamasını gazeteci olarak izlediği sırada polisin biber gazıyla müdahalesine tepki gösterdiği için “örgüt üyeliği" iddiasıyla 5 yıl 2 ay hapis cezası verilen Hazım Ölmez, o yıllarda aynı zamanda araştırma görevlisi olduğu Muş Alparslan Üniversitesi’nden de uzaklaştırıldı.

 Cezası Yargıtay tarafından onandıktan sonra Yunanistan’a giden ve daha sonra Sırbistan’a geçmeye çalışan Ölmez, Makedonya’da gözaltına alındı. Makedon polisi tarafından gözaltı merkezinde tutulan Hazım Ölmez’in, Türkiye’ye iade edileceği belirtildi.

Gözaltı merkezinde polis kontrolünde ailesine telefon aracılığıyla ulaşan Hazım Ölmez, Makedon yetkililerin kendisini Türkiye’ye teslim edeceğini aktardı.  

‘BAZI SAYFALAR ONU HEDEF GÖSTERİP ÖLÜMLE TEHDİT ETTİ’

Mezopotamya Ajansı'na (MA) bilgi veren Hazım Ölmez’in kardeşi Murat Ölmez, ağabeyine uzun bir süredir ulaşamadıklarını belirterek, "Bugün bizi aradı. Makedonya’da gözaltında olduğunu ve Türkiye’ye iade edileceğini belirtti. Ağabeyimin kesinleşmiş hapis cezası var. Kendisi gazetecilik yaptığı esnada hakkında dava açılmıştı. Üniversitedeki görevinden atılarak cezaevine konuldu. Abim bir süre cezaevinde kaldı. Ancak Cizre’deki sokağa çıkma yasağından sonra hakkında yeni davalar açıldı. En son sosyal medya üzerinden bazı sayfalar onu hedef gösterip ölümle tehdit etmişti. Aile olarak endişeliyiz. Ağabeyimin Türkiye’ye teslim edilmesini istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

Makedonya'da gözaltında olan Ölmez'in, her an Türkiye'ye teslim edilme riski bulunuyor.

FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLE ÖLDÜRÜLEN AMCASI HATIRLATILDI

Ölmez’in birkaç ay önce sosyal medya üzerindeki bazı paramiliter hesaplar üzerinden faili meçhul cinayet sonucu öldürülen amcası hatırlatılarak tehdit edildiği öğrenildi.