Temsili foto


Mersin'de 9 ile 13 yaşındaki iki kız kardeşi haşema ile girdikleri sitenin havuzundan 'yasak' olduğu gerekçesiyle çıkartan yöneticiye 'İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme' suçlamasıyla 10 ay hapis cezası verildi.

Erdemli'de ikamet eden Hülya B., iki sene önce kızları Berra B. (13) ile Azra B.'yi (9), oturdukları sitenin ortak havuzuna yolladı. İki kardeş yüzerken iddiaya göre sitenin yönetim kurulu başkanı Belgüzar Ö., kız çocuklarını yönetim kurulu kararıyla haşemayla girmenin yasak olduğunu belirterek havuzdan çıkardı. Bunun üzerine anne Hülya B., avukatı Yusuf Türe aracılığıyla Belgüzar Ö. ile site yöneticileri Ceyhun Ç., Hüseyin S. ve Tayfur S.'den şikayetçi oldu. Cumhuriyet Başsavcılığı da 4 kişi hakkında 'nefret ve ayrımcılık' suçlamasıyla 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Erdemli Adliyesi 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 10'uncu duruşmasında savcılık makamı mütalaa verdi. Mütalaada sanıkların 'inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme' suçundan cezalandırılmaları talep edildi.

‘HİJYEN AÇISINDAN BU YASAK GETİRİLMİŞTİ’

Mütalaaya karşı savunma yapan sanık Belgüzar Ö., suçlamaları kabul etmedi. Belgüzar Ö., "Sitede daha önce yönetim kurulu tarafından alınmış olan karar ne ise bunu Hülya B.'ye bildirdim. Başkaca herhangi bir eylemde bulunmadım. Yönetim kurulunun almış olduğu karar nedeniyle bu şekilde hareket ettim. Yönetim kurulu sitede bulunan havuza haşema olarak bilinen kıyafet ile girişi yasaklamıştı. Hijyen kuralları bakımından bu yasak getirilmiştir. Ben olay gününde sadece bu durumu bildirdim, suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatime karar verilsin" dedi.

'İNANÇ HÜRRİYETİNİ ENGELLEME' SUÇLAMASIYLA HAPİS CEZASI

Mahkeme, Belgüzar Ö.'yü 'inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme' suçlamasıyla 1 yıl hapis cezasına çarptırdı. Bu cezayı daha sonra 10 aya indiren mahkeme, ardından hükmün açıklanmasını geri bırakılmasına ve sanığın 5 yıl süreyle denetime tabi tutulmasına hükmetti. Site yöneticileri Ceyhun Ç., Hüseyin S. ve Tayfun S. hakkında ise olayda herhangi bir kasıtlarının olmadığı belirtilerek beraatlarına karar verildi. (DHA)