ARTI GERÇEK-Halkların Demokratik Partisi (HDP) 12 Eylül 1980 darbesinin 41. yıl dönümü vesiylesiyle yazılı açıklama yaptı.

Yüz binlerce gözaltı, binlerce tutuklama, işkenceler, sürgünler, idamlar, faili meçhuller, yargısız infazlar ve her türlü insanlık dışı muamelenin yapıldığı, büyük bir yıkıma neden olan darbenin etkilerinin halen sürdüğü belirtilen açıklamada, “Darbeden bu yana Anayasanın hiçe sayılması, tek adam rejimi, temel hak ve özgürlüklerin pervasızca çiğnenmesi, yargısız infazlar, başta Kürt halkı olmak üzere Türkiye halklarına karşı devam eden hukuksuzluklar katmerleşerek devam etmektedir” denildi.

‘12 EYLÜL’ÜN BUGÜNKÜ UYGULAYICISI AKP-MHP İKTİDARIDIR’

“12 Eylül darbesinin bugünkü aklı ve uygulayıcısı olan AKP-MHP iktidarı, siyasi bekası için demokrasi, adalet, özgürlükler ve barış taleplerini şiddetle bastırmakta, 12 Eylül’ün karanlık günlerini aratacak uygulamalara imza atmaktadır” ifadelerine yer verilen açıklamanın devamı şöyle:

Cuntacıların hayalini kurduğu bütün hukuk dışılıklar bugün AKP-MHP iktidarının icraatları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye’de Kürt sorununu çözümsüz bırakarak darbe mekaniğini işletmeye devam eden iktidar ve iktidarın açık, gizli ve derin ortakları bugünün 12 Eylül cuntasıdır. Doğa talanı, emek sömürüsü, işsizlik, yoksulluk, kadın kırımı, sokak ortasında katledilen çocuklar, cezaevlerinde ölüme terk edilenler, belediyelerin ve milletvekilliklerinin gaspı ve kapatma davaları bugünkü darbe zihniyetinin ağır bilançosu olarak tarihin karanlık sayfalarında yerini aldı.”

‘DARBECİ ZİHNİYETİN ORTADAN KALDIRILMASININ YOLU KÜRT SORUNUNDA ÇÖZÜM VE YENİ YAŞAMIN İNŞASIDIR’

“Türkiye halklarının kâbusu haline gelen cuntacı zihniyetin ve darbe mekaniğinin ortadan kaldırılmasının yolu Kürt sorununun demokratik çözümü ve yeni yaşamın inşasıdır. Darbeci zihniyetle yüzleşmeyi halkların ortak mücadelesi sağlayacaktır.”

HDP’DEN ÇAĞRI: BÜTÜN HALKLARI OMUZ OMUZA VERMEYE DAVET EDİYORUZ

12 Eylül açıklamasının sonunda bir de çağrıda bulunan HDP, şu mesajı verdi:

“HDP olarak her alanda birlikte yürüteceğimiz ve halkların ortak iradesini hâkim kılacağımız mücadeleye bütün halklarımızı omuz vermeye davet ediyoruz. 41’inci yıl dönümünde darbeci zihniyeti bir kez daha lanetliyor, hayatını kaybeden yurttaşlarımızı saygıyla anıyoruz.”