CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Kürt sorununun çözümü için muhatap olarak HDP’yi göstermesinin ardından eski HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’den gelen “İmralı” çıkışı siyasi çevrelerde tartışılmaya devam ediyor.

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in kulis bilgilerine dayandırdığı haberine göre, HDP yönetimi bu konuda sessiz kalma kararı aldı.  Temelli’nin HDP’yi zor durumda bıraktığını kaydeden parti yönetimi, duyulan rahatsızlığı kendisine de iletti. HDP yönetimi ayrıca partililerden 27 Eylül’deki “tutum belgesi” açıklamasına kadar bu konuda açıklama yapmamasını istedi.

HDP kulislerinden edinilen bilgiye göre, parti yönetimi, Temelli’nin İmralı çıkışının Cumhur İttifakı tarafından propaganda malzemesi olarak kullanılmasına olanak sağladığını hem de 27 Eylül’de açıklanacak ve tutum belgesi olarak da adlandırılan deklarasyonu gölgede bırakma etkisine sahip olduğunu düşünüyor.

Temelli ile yapılan görüşmede, dile getirdiği fikirlere temelde karşı olunmadığı, çok sayıda parti yöneticisinin de çözümün adresi olarak İmralı’yı gösterdiği ama bu açıklamanın “zamansız” olduğu iletildi.

Temmuz ayından bu yana çok sayıda kesimle bir araya gelen ve bu kapsamda 27 Eylül’de bir deklarasyon açıklamaya hazırlanan parti yönetimi, çözüm süreci, muhataplık ve İmralı konularına metinde yer verecek. Çözümün adresinin HDP Genel Merkezi olduğunun yanısıra halktan gelen "İmralı'daki tecridin kaldırılması" taleplerinin de deklarasyonda yer bulacağı öğrenildi.