HDP Batman İl Eş Başkanları Fatma Ablay ile Ömer Kulpu’ya 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman İl Örgütü binasına "yasadışı poster ve afiş asıldığı” gerekçesiyle 29 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirilen baskın sonrası gözaltına alınan ve haklarında “Örgüt propagandası” iddiasıyla dava açılan il eşbaşkanlar Fatma Ablay ile Ömer Kulpu’nun 4’üncü duruşması Batman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. İl eşbaşkanları ve avukatların katıldığı duruşmaya, katılmak isteyen HDP’li yöneticilerin adliye binasına girmelerine “Talimat var” denilerek engellendi.
 
Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada söz alan eşbaşkanlar, suç işlemediklerini belirterek beraat talebinde bulundu. Avukat Zedan Ekmen ise, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterlerinin suç unsuru olmadığını,  Anayasa Mahkemesi (AYM) ile Yargıtay’ın bu yönlü aldığı emsal kararların olduğunu belirterek, müvekkillerinin beraatını istedi.  
 
1 YIL 8 AY CEZA 
 
Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, “Örgüt propagandası” yaptıkları gerekçesiyle her iki eşbaşkana 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Verilen cezalar ertelendi.