Derya OKATAN


ARTI GERÇEK-Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan “Kobane soruşturması” kapsamında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve eski milletvekillerine yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan 20 siyasetçiden 17'si tutuklandı, 3'ü de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Karar siyasetçilere, avukatları duruşma salonuna alınmadan okundu. Kararın ardından polis adliye içinde bekleyen HDP'li vekillere ve avukatlara saldırdı.

AVUKATLAR POLİS BARİYERLERİNİN ARKASINDAN SESLENDİ: SALONA GİRMEYİN, BU HUKUKSUZ BİR İŞLEM

Duruşmaya avukatların alınmaması üzerine polis bariyerinin arkasından gözaltındaki müvekkillerine seslenen avukatlar, “Duruşma salonun içine girmeyin, hukuksuz bir işlem yapıyorlar. Avukatlarınızı içeri almıyorlar” dedi.

KARS BELEDİYE EŞ BAŞKANI AYHAN BİLGEN'İN İLE BİRLİKTE OLDUĞU 17 SİYASETÇİ TUTUKLANDI

Avukatları duruşma salonuna almadan kararı okuyan mahkeme, HDP eski Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder ve HDP eski MYK Üyesi Gülfer Akkaya adli kontroller serbest bırakırken, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, eski milletvekili Ayla Akat Aka, BDP eski Eş Genel Başkanı ve milletvekili Emine Ayna, HDP eski MYK üyeleri Bircan Yorulmaz, Berfin Özgü Köse, Dilek Yağlı, Can Memiş, Günay Kubilay, Bülent Parmaksız, Pervin Oduncu, İsmail Şengün ve Cihan Erdal, HDP eski Genel Saymanı Zeki Çelik, HDP RTÜK üyesi Ali Ürküt ve Prof. Dr. Emine Beyza Üstün tutuklandı.

HDP Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen de Kobane soruşturması gerekçesiyle tutuklandı. Tutuklanan Bilgen görevden uzaklaştırılarak yerine kayyım atandı. 

HDP'li Kars Belediyesi'nin Eş Başkanı Şevin Alaca da dün evi basılarak gözaltına alınmıştı.  

YAZARIMIZ DA TUTUKLANDI

HDP MYK üyesi ve yazarımız Alp Altınörs de 6 yıl önceki soruşturma gerekçe gösterilerek tutuklandı.

KARARIN ARDINDAN SALDIRI

Kararın ardında bariyerlere tepki gösteren avukatlar ve adliye koridorunda bekleyen milletvekillerine polis kalkanlarla saldırdı.

EŞYALARI VERİLMEDİ

Tutuklanan HDP’li siyasetçilere aileleri ve yakınları eşyalarını vermek istedi. Ancak eşyalar da verilemedi.

ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA

Aralarında milletvekillerinin de olduğu HDP'liler, karar sonrası adliye önünde basın açıklaması yaptı. Açıklama sırasında "HDP halktır, halk burada" sloganı atıldı.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER VE ALTAN TAN: ÜZGÜNÜZ

Adli kontrolle serbest bırakılan eski HDP milletvekilleri Altan Tan ve Sırrı Süreyya Önder, adliye içinde yaptıkları açıklamada üzgün olduklarını belirtti. Altan Tan "Arkadaşlarımız için üzgünüz. İnşallah en kısa sürede hak hukuk tecelli eder" ifadelerini kullanırken, Önder ise "Arkadaşlarımız içeride. Umarım barış dahil, demokratikleşme dahil en kısa zamanda hep birlikte yaşarız” dedi.

KİŞİYE GÖRE MUAMELE

Dün sabah saat 09.00’da adliyeye getirilerek ifadeleri tamamlanan siyasetçiler, hakimlik kararı için bir gün boyunca adliyede bekletildi. Mahkemeye çıkarılan siyasetçilerin duruşmadaki beyanları esnasında hakimin tavrının bazı isimlere karşı nezaketli bazı isimlere yönelik de rahatsız edici bir tarzda olduğu öğrenildi.

HAKİMDEN ESKİ VEKİLE ‘KİŞİSEL SORU’

Ayrıca edindiğimiz bilgilere göre HDP eski Milletvekili ve İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder’e hakimin “Kişisel merakımdan soruyorum, İmralı’ya neden gittiniz?” şeklinde bir soru yönelttiği öğrenildi.

Gözaltındaki siyasetçilerin yakınlarının ve aralarında milletvekillerin de olduğu HDP’lilerin adliyedeki bekleyişleri de sürüyor.