İBB, Haydarpaşa ve Sirkeci Garı için dava dilekçesini sunduArtı Gerçek

TCDD’nin İstanbul'da bulunan Haydarpaşa ve Sirkeci Garı’nın atıl depo sahaları bölgesini kiralamak için açtığı ihalede İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) elenmişti.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TCDD'nin Haydarpaşa ve Sirkeci Garı için yapılan ihaleden elenmesini yargıya taşıyor.

Sözcü'de yer alan habere göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Haydarpaşa ve Sirkeci garları ihalesinin iptal edilmesi için dava açtı. Sabah saatlerinde Bölge İdare Mahkemesi’ne gelen İBB heyeti, ihalenin iptali için dava dilekçesini sundu. Heyet daha sonra ihaleyi düzenleyen sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmak üzere Kartal’daki Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na hareket etti.

Mahkemeye sunulan dava dilekçesinde elenme gerekçelerinin hukuka aykırı olduğuna dikkat çekilerek “Ayrı ayrı iş deneyimi belgesinin aranması komisyonun yorumudur, herhangi bir hukuk kuralına dayanmamaktadır. Aynı anlama gelen bir ifade yazılmış olduğu halde ‘müşterek ve müteselsil’ ibaresinin geçerlilik şartı olarak aranması en temel hukuk kaidelerinden birine, ‘dürüstlük’ kuralına aykırıdır” ifadelerine yer verildi.

BBC Türkçe’den Fundanur Öztürk’e konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı kaynakları, ihalenin usulüne uygun olarak gerçekleştiğini ve “Hazerfen Danışmanlık’ın İBB’ye göre daha fazla teklif verdiği için kazandığını” söyledi.

"TARTIŞMALAR İÇİNDE YER ALMAK İSTEMİYORUZ"

Kaynaklar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ‘konuyla ilgili tartışmalar içerisinde yer almak istemediği için’ resmi bir açıklamada bulunmayacağını belirtti.

NE OLMUŞTU?

TCDD’nin İstanbul'da bulunan Haydarpaşa ve Sirkeci Garı’nın atıl depo sahaları bölgesini kiralamak için açtığı ihalede İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) elenmişti. İhale, İBB davet bile edilmeden dün akşam saatlerinde tek bir katılımcıya verilmişti. İhale eski bir İBB çalışanı da olan Okçular Vakfı’nın kısa süre öncesine kadar genel müdürlüğünü yapmış 33 yaşındaki Hüseyin Avni Önder’e ait Hezarfen Danışmalık Limited Şirketi’ne verilmişti

BAĞLANTILI HABERLER