Türkiye, 29 Nisan'dan bu yana 'tam kapanma' sürecine girdi ancak dün oynanan bazı futbol müsabakalarında tribünlerin dolması, yurttaşların tepkisini çekti. AKP'nin 'lebaleb' kongrelerini hatırlatan görüntüler sonrasında Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin'in televizyon kanalı yöneticilerine verdiği yeni talimat ortaya çıktı.

RTÜK üyesi İlhan Taşçı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada RTÜK Başkanı Şahin'in yeni talimatını açıkladı. Şahin'in televizyon kanalı yöneticilerinden boş cadde ve sokak görüntülerini kullanmalarını istediğini söyleyen Taşçı, şöyle yazdı:

"RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, bugün televizyon kanallarının yöneticilerine özel hattan bir “talimat” gönderdi.  Televizyonların lebalep görüntüleri kullanmamaları; bunun yerine “boş cadde ve sokak görüntülerinin kullanılmasını” istendi! Stadlar, kongreler gösterilmeyecek."

RTÜK: YANLIŞ ANLAŞILMAYA SEBEBİYET VERİYOR

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin tarafından gönderilen talimatta ise, "Özellikle tam kapanma döneminde, başta haber bültenleri olmak üzere birçok programda arka planda kalabalık görüntülerin yer alması, insanların kurallara uymadığına ve kolluk kuvvetlerinin de görevlerini yerine getirmediğine dair bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermektedir" ifadeleri kullanıldı. Televizyonlara gönderilen uyarıda şöyle denildi.

"Bilindiği üzere 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un 8'nci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde '…görüntülerin arşiv veya canlandırma niteliği ile ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının belirtilmesi zorunludur.' hükmü yer almaktadır. Bu sebeple tüm milletçe büyük fedakarlıklarla yürüttüğümüz tam kapanma dönemini sağlıklı bir şekilde sonuçlandırmak için yapılan yayınlarda, kalabalık görüntülerin yerine boş cadde ve sokak görüntülerinin kullanılması hususunda hassasiyet gösterilmesi ve zaruri durumlarda ise görüntülerin arşiv niteliğinde olduğunun mutlaka belirtilmesi gerekmektedir. Gereğini rica eder, iyi çalışmalar dileriz."

ELEŞTİRİLERE YANIT: ART NİYETLİ ZİHNİYET MAL BULMUŞ MAĞRİBİ GİBİ ATLADI

Gelen eleştirilerin ardından sosyal medya hesabından bir açıklama daha yapan Şahin, televizyonlara gönderdikleri talimatı 'yapıcı hatırlatma' olarak tanımladı.

"Görevimiz gereği çok açık ve sade bir dille yaptığımız yapıcı hatırlatmayı çarpık zihniyetle manipüle etmek tam da sahibine yakıştı. Sokaklar ve gündem boş olunca malum art niyetli zihniyet de mal bulmuş mağribi gibi üzerine atladı. Çok yazık" ifadelerini kullanan Şahin, şöyle yazdı:

"Hatırlatmamızın amacı, sağlığımız için milletçe büyük emek verdiğimiz tam kapanma dönemini hakkıyla sonlandırmaya katkıda bulunmaktır. Tüm yıldırma çabalarına rağmen işimizi layıkıyla yapmaya devam edeceğiz."