Cami yaptırma derneklerinin imamlara “amir” gibi davranmaya başladığı belirtilirken, yetkili sendika olan Memur-Sen’e bağlı Diyanet Sen, yasal mevzuata hüküm konularak derneklerin imamların görevine müdahale etmesinin engellenmesini istedi.

Türkiye’de cami yaptırmak için kurulmuş çok sayıda dernek bulunuyor. Ancak bu dernekler daha sonrasında imamların işlerine karışmaya başlaması üzerine yetkili sendika olan Diyanet-Sen’in konuyu istişare kurulunda ele aldı.

‘ÜZERİMİZDE MOBBİNG UYGULUYORLAR’

“Cami dernekleri imamların görevine müdahale edemez” diyen sendika, üyelerinin bazı cami yaptırma derneklerinin cami görevlileri üzerinde uyguladıkları mobbingden son derece rahatsız olduklarını bildirdi.

Cumhuriyet'in haberine göre sendika, yasal mevzuata “Dernek, imamın görevine müdahale edemez” şeklinde yaptırım konulmasını istedi.

‘DERNEKLER İŞİMİZE KARIŞMAMALI’

Diyanet-Sen, “Camilerin hizmete açılması safhasına kadar büyük gayret ve özveride bulunan dernekler, camiler hizmete açıldıktan sonra caminin işleyişine karışmamalı, sadece bakım ve onarım işleriyle ilgilenmelidir” talebinde bulundu.