İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kurumu İSKİ, İstanbul Boğazı’nda her Kurban Bayramı’nda yaşanan 'kanlı' görüntüleri sona erdiren İstavroz Atıksu Tüneli’ni tamamladı. Açılış için düzenlenen tören; CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in katılımlarıyla gerçekleştirildi.

İstanbul’u “Dünyanın en karizmatik şehri” olarak tanımlayan İmamoğlu, “Bu kadar karizması yüksek, değerli bir şehrin, tabiri caizse karizmasını bozan nüanslar, anlar vardır ve çok üzülürsünüz. Boğazda yaşanan bu süreç, özellikle atık suyun Boğazla buluştuğu -ki manevi bir andır Kurban Bayramı- manevi bir anımızın bu şekilde bir leke alması da hepimizi çok üzer. Buradaki Boğaz’ın kanlı görüntüsü, bizi elbette ki çok üzüyordu. Bundan sonra da bu sorunu yaşamayacağız” ifadelerini kullandı.

'ORTAKLAŞIRSANIZ SONUCA ULAŞMAK ÇOK KOLAY'

Göreve geldikleri günden itibaren altyapı yatırımlarına ayrı bir önem verdiklerini vurgulayan İmamoğlu, 100’e yakın noktada, su baskınlarını sona erdiren ya da erdirecek olan projelerin geldiği aşamalardan örnekler verdi. Söz konusu noktaların tespiti için hem ilçe belediyeleri hem de İSKİ ile ortak çalıştıklarının altını çizen İmamoğlu, “Beraber çalışırsanız, ortaklaşırsanız, masa kurarsanız ve o masada beraber düşünce üretirseniz, orada her şeyi ortaya koyarsanız, kesinlikle ve kesinlikle sonuca ulaşmanız çok kolay. Çünkü; en iyi yaşayan bilir, en iyi orayı hissedenler bilir. Evet bürokrasimiz var, kıymetli yol arkadaşlarımız var, onların deneyimleri var. Ama burada her gün bunu yaşayan Beylerbeyi’ndeki insanlarımız var, Üsküdarlılar var. O zaman biz Üsküdar'da tabii ki oturacağız, ilçe başkanımızla da konuşacağız, diğer siyasi partilerimizin ilçe başkanlarıyla da konuşacağız. Ama buraya her an hizmet eden belediye başkanımızla da onun ekibiyle de konuşacağız. Ve sorunları tek tek not edeceğiz” dedi.

“Sahayı beraber gezmenin, dolaşmanın en değerli faydalarını gördüğümüz ilçelerimizden bir tanesi de Üsküdar'dır” diyen İmamoğlu, “Belediye Başkanımız, geldiğimizde bize eşlik ediyor sağ olsun. Duygularını ifade ediyor. İsteklerini söylüyor. Bugün burada ne dedi? ‘Çengelköy'de devam eden altyapı işlerinde bir an önce bitmesi bizim için çok iyi olacak’ diyor. Biz de diyoruz ki; ‘Kesinlikle bitireceğiz sevgili Başkanım.’ Çok güzel olacak ve en kısa zamanda orayı da Üsküdarlıların hizmetine açacağız. Dolayısıyla insanların sağlığını tehlikeye atan, İstanbul'un 100’e yakın noktasında sel, su baskını gibi ortamlarla, bu güzel kentin yaşamını kötüleştiren bütün sorunları çözüme kavuşturacağız. Büyük bir kısmını da kavuşturduk. Bakın son yağmurda, -ki iyi bir yağmur almasına rağmen- koca İstanbul'da su baskını, sel baskını diye tarifleyeceğimiz tek sorunu Esenyurt'ta yaşadık. Esenyurt'ta, şu an tam da o noktada, iki yıl önce yaşanan su baskınından sonra başlattığımız, 800 milyon liranın üzerinde bir yatırımla sürecimiz devam ediyor. Dolayısıyla oranın da sorununu çözeceğiz” diye konuştu.

'SALACAK SAHİLİ, DÜNYANIN EN GÜZEL KORDONU OLACAK'

Üsküdar Meydanı’nı 30 Ağustos’ta açacaklarını duyuran İmamoğlu, ilgili kurullardan gerekli izinleri aldıktan sonra da “Bittikten sonra dünyanın en güzel kordonu olacak” dediği Salacak Sahili projesine başlayacaklarının müjdesini verdi. Salacak’ın karşı yakasındaki Sarayburnu’ndaki çalışmaların da 6 Ekim’de tamamlanacağını kaydeden İmamoğlu, “Yani ister Sarayburnu'ndan bakın Salacak’a, ister Salacak'tan bakın Sarayburnu'na; gördüğünüz her şey sizi çok mutlu edecek. Çünkü artık İstanbul çok güzel oluyor hep birlikte yaptığımız hizmetlerle” ifadelerini kullandı.

'İSKİ’YE HEP BİRLİKTE ÖZENLİ DAVRANMALIYIZ'

İSKİ’nin çok önemli ve yaşanan ekonomik kriz ortamında siyasi münazaralara konu edilemeyecek bir kurum olduğunu belirten İmamoğlu, İBB Meclisi’nde grubu bulunan tüm partilerin temsilcilerine şu çağrıyı yaptı:

“İSKİ'ye geçmiş yıllarda kim emek vermişse, Allah hepsinden razı olsun. Gerçekten görünmeyen ama hepimizin hayatını kolaylaştıran, muazzam işler yapılmış, tarihi boyunca. Yaklaşık 70-80 yıllık bir tarihi var aslında İSKİ'nin. Dolayısıyla İSKİ kurumumuzun daha iyi noktaya gelebilmesi için, hep birlikte özenli davranmalıyız. Şu anda İSKİ'nin tek geliri var: Su faturası. Su geliri noktasında, en pahalı maliyetlerinden birisi olmasına rağmen İstanbul, Türkiye'de büyük şehirler arasında 28’nci sırada tarifede. Bu duruma düşmemeli. O bakımdan İBB Meclisi'nde grupları bulunan bütün siyasi partilere, bu konuda acil çağrı yapıyorum. Bugünün enflasyonunda, fiyat artışlarında ve maliyet artışlarında gerçekten çok sıkıntıya düşmesine rağmen, büyük fedakarlıklarla, tasarrufla, israfı engelleyerek bu hizmetleri yapma gayreti içerisinde olan İSKİ için herkesin aklı selim, ekonominin literatürüne, bilimine uygun bir biçimde takdir edip, karar verip yolunu açması lazım.”