İmamoğlu'ndan Soylu'ya yanıt: Keşke onlara 10-15 kadın daha eklenebilseArtı Gerçek

Selahattin Demirtaş'ın Devran kitabından uyarlanan tiyatro oyununu izleyenleri hedef alan İçişleri Bakanı Soylu'ya bir tepki de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan geldi


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, HDP'nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 'Devran’ adlı kitabından uyarlanan öykülerinden hazırlanan tiyatro oyununu izledikleri için sinema sanatçısı Kadir İnanır ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun eşi Dilek Kaya İmamoğlu'nu kutuplaştırıcı bir dille hedef almasına tepkiler sürüyor.

'KADINLARIN ÇABASI BARIŞ ORTAMININ SAĞLANMASI AÇISINDAN ÖNEMLİ'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamasına ve üslubuna tepki gösteren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kadınların çabalarının ülkede barış ortamının sağlanması açısından önemli olduğunu söyledi.

 


'ÜLKENİN BİRLİĞİNE, BERABERLİĞİNE, KARDEŞLİĞİNE EN BÜYÜK KATKIYI KADINLAR SAĞLAYACAK'

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından paylaştığı görüntülü mesajında açıklamlar yapan İmamoğlu, "Hiçbir zaman hamaset siyaseti yapmadım, yapmayacağım da. Bence bu ülkenin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine en büyük katkıyı kadınlar sağlayacak. Keşke bu konuda erkek çeneleri az konuşsa" dedi:

“Kadınların bir kitap üzerinden bir tiyatro oyununu izlemesini, sürece katkı sunma çabalarını çok olgun bir tavır olarak görüyorum, açıkçası destekliyorum. Keşke onlara 10-15 kadın daha eklenebilse, belki kadın eliyle farklı bir atmosfer doğabilir, bu ülkede gerçekten bir barış ve huzur ortamı oluşabilir. Keşke bunu yapabilseydik. Bence bu ülkenin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine en büyük katkıyı kadınlar sağlayacak. Keşke bu konuda erkek çeneleri az konuşsa. Oy için sahada gezerken de ben hamaset yapmadım, Trabzon’da da Diyarbakır’da da, İstanbul’da da aynı dili konuştum. Şu anda görev yapıyorum ve aynı şeyleri konuşuyorum. Bizi hamaset çerçevesi içine sığdıramazlar, biz oraya girmeyiz, o alan onlara kalsın. Sadece üzüldüğüm, üzülerek takip ettiğim şey, devlet adamlığına yakışmayan cümlelerin halen kullanılıyor olması…"

 

 

'DEMİRTAŞ'A AİT KİTAPLAR HER YERDE SATILIYOR, SATILMALIDIR DA'

Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde yazdığı 'Seher' ve 'Devran' adlı kitapların İstanbul Belediyesi'ne ait İstanbul Kitapçısı'nda satılımasına yönelik suçlamalara da yanıt veren İBB Başkanı İmamoğlu, Sayın Demirtaş'a ait kitaplar her yerde satılıyor, devletin kurumları da buna dahil, PTT'nin sitesinde de vardı, TBMM'nin sitesine girin orada da var, iktidara çok yakın olan akrabaya ait kitapçıda da var. Başka kitapçılarda da var, olmalıdır da. Kimse bizim ülke sevgimizi bu tür üretilmiş, suni konular üzerinden test etmesin" 

(HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER