İmamoğlu: Üzülüyoruz demekten milletçe usandık, hızlıca tedbirler almalıyız

25.01.2020 20:29    Güncelleme: 25.01.2020 20:29

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu ile depremin yaşandığı Elazığ’daydı. İmamoğlu, depreme karşı hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

Remzi BUDANCİR

ARTI GERÇEK- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Milletvekili Veli Ağbaba partililer, Elazığ'da deprem bölgesinde incelemelerde bulundu. Sürsürü Mahallesi'nde bulunan ve depremin etkisiyle yıkılan Dilek Sitesi'nin enkazındaki arama-kurtarma çalışmalarını inceleyen İmamoğlu, ardından arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü Kemalpaşa Mahallesine geçti. Kemalpaşa Mahallesi'nde yıkılan binanın enkazında çalışmalar sürüyor.

İMAMOĞLU: HIZLICA TEDBİR ALMALIYIZ

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan İmamoğlu, ardından kısa bir açıklama yaptı. Konuşmasına, “Elazığ, Malatya ve tüm milletimizin başı sağ olsun” sözleri ile başlayan İmamoğlu, ülkenin deprem gerçekliğini hatırlattı. Bu gün Elâzığ’da olan depremin yarın Ege’de olabileceğini hatırlatan İmamoğlu, “Boylu boyuna Anadolu’yu geçen bu deprem hattının her an, her yerde bu tarz sorunları bizimle yüzleştirme imkanı var. Bu doğanın bir gerçeği... Duacı olmaktan yana, üzülüyoruz demekten milletçe usandık. Bu gerçekliklerle yüzleşmeliyiz. Hızlıca yol almalıyız. Hızlıca tedbirler almalıyız. Deprem bölgesinde bulunan şehirlerimizin başka hiçbir önceliği yok” dedi.

“BİRLİKTELİĞİ AFET DIŞINDA DA SAĞLAMALIYIZ”

Yaşanan bu tablonun üzüntü verici olduğunu belirten İmamoğlu, “evet deprem bir gerçeklik, ama gönül arzu ederdi ki, tek bir vatandaşımızın hayatını kaybettiğini duymayalım. Ama ne yazık ki ölüm haberlerini aldık. Şu anda da bekleyiş var. Umarız enkaz altındaki vatandaşlarımızı sağ bir şekilde kurtarırız. Görüyorum ki ülkemizin, devletimizin bütün kamu kurumlarının arama kurtarma ekipleri burada. Gönül gönülle el ele hizmet ediyorlar. Bu aşamada bu birliktelik çok doğru... Ama bu birlikteliğimizi afet dışında da elde etmemiz gereken bir birliktelik atmosferidir” diye konuştu.

DEPREMZEDE: ÇİMENTO KULLANMIŞ OLSALARDI BİNA YIKILMAZDI

İmamoğlu, enkaz çalışmalarının yapıldığı alanda bekleyen halkla selamlaşarak geçmiş olsun dileklerinde bulundu. İmamoğlu’na yaşadıkları sıkıntıları anlatan depremzede Yaşar Sayık, yıkılan binayı göstererek, “Bu müteahhitler binamızı çimento katmadan yaparsa böyle olur. Sağlam malzeme kullanmış olsalardı bu yaşanmazdı” diyerek dert yandı. Bunun üzerine “Tedbirli olmalıyız bu hatalara müsaade etmemeliyiz” diyen İmamoğu, Sayık’a sarılarak “Acınızı paylaşıyoruz” dedi.

TORUN: DERS ALMALIYIZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da deprem gerçekliğini hatırlattı. Depreme karşı önlem alınması gerektiğini belirten Torun, “Türkiye bütün bölgesi itibariyle fay hatlarının üzerinde duruyor. İstanbul’da da, ülkemizin değişik bölgelerinde geçmişte acılar yaşadık. Bütün bunlardan ders alıp, mutlaka önümüzdeki süreçte daha büyük acılar yaşamamak adına tedbirler almak zorundayız. Önceliğimiz artık bu olmalı. Can kayıplarının önüne geçmeliyiz. Depreme hazırlıklı olmalıyız” dedi.