İrlanda: Yerel seçimlerin demokratik sonuçları baltalanıyorArtı Gerçek

HDP’li üç büyükşehir belediyesine kayyımm atanmasına İrlanda'dan tepki geldi. Sinn Fein'in Dış İlişkiler Sözcüsü, kayyılar ve insan hakları ihlallerini Başbakan Yardımcısı Coveney’e sordu.


HDP'nin Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye eş başkanlarının görevden alınarak yerine kayyım atanması İrlanda Meclisi’nde gündeme geldi. İrlanda’nın önde gelen partilerinden Sinn Fein’in Dış İlişkiler Sözcüsü Seán Crowe, kayyımları ve Türkiye’deki insan hakları ihlallerini İrlanda hükümeti Dış İlişkiler Sözcüsü Simon Coveney’e sordu.

Sinn Fein’in Dış İlişkiler Sözcüsü Seán Crowe, Türkiye’de giderek kötüleşen insan hakları ve demokratik durum hakkındaki görüşlerini ve konuyu Türkiyeli meslektaşı ile görüşüp görüşmeyeceğini Dış İlişkiler ve Ticaret Bakanı olan Başbakan Yardımcısı Simon Coveney’e sordu. Crowe Coveney’e, “Türkiye hükümetinin Ağustos ayında demokratik olarak seçilmiş 3 Kürt belediye başkanını görevden almasının ve Türkiye makamlarının Kürt siyasi partilerine yönelik giderek derinleşen baskısı kapsamında 400’den fazla kişinin gözaltına alınmış olmasının dikkatini çekip çekmediğini” sordu.

‘TÜRKİYE’DEKİ DURUM KAYGI VERİCİ’

Türkiye’deki durumun kaygı verici olduğunu söyleyen Simon Coveney ise, “Demokratik olarak seçilmiş 3 belediye başkanının görevden alınması ve merkezi hükümet tarafından yerlerine valilerin atanması özellikle kaygı verici. Bu tür adımlar, Mart ayının sonunda yapılan yerel seçimlerin demokratik sonuçlarını baltalıyor ve seçmenleri yerel düzeyde siyasi temsiliyet hakkından mahrum ediyor. Terörle mücadele mevzuatı siyasi bir araç olarak kullanılmamalıdır. Temel haklara, hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye saygı gösterilmelidir. Avrupalı ortaklarımızla birlikte, Türkiye’deki gelişmeleri izlemeye ve insan hakları, ifade özgürlüğü, hukukun üstünlüğü ve demokrasi konusundaki endişelerimizi daha fazla gündemleştirmeye devam edeceğiz” dedi. (MA)