İnsaanlığın mücadele ettiği Covid-19 salgını ile ilgili çalışmalarda yeni bilgiler elde ediliyor. Bu çalışmaların bazıları virüsün hangi zamandan itibaren görülmeye başlanıldığına ilişkin.

İspanya'da kanalizasyon suları üzerinden yapılan araştırmaya göre ülkede virüs 1 yıl önce de varmış. Yapılan çalışmanın sonucuna göre virüs Çin'den önce ülkede mevcutmuş.

Barselona Üniversitesi bilim insanları 12 Mart 2019 tarihinde kanalizasyon örneklerinde virüs tespit ettiklerini açıkladı

Daha önce kanalizasyon örneklerini inceleyen bilim insanları, Coronavirusün bu senenin ocak ayının ortalarında, ilk vakanın teyit edilmesinden bir ay önce İspanya'da bulunduğunu ortaya çıkarmıştı. Yeni bir çalışma yapan araştırmacılar, Ocak-2018 ve Aralık-2019 arasında dokuz farklı tarihe ait donmuş atık su örneklerini analiz etti. 12 Mart 2019 örneğinde bulunan düşük seviyeler hariç, tüm örnekler SARS-CoV-2 genetik materyalinin varlığını ortaya çıkardı. Bilim insanlarının elde ettiği sonuçlarla Coronavirusün İsyanya'da resmî olarak açıklanan tarihten yaklaşık bir yıl önce Barselona'nın atık suyunda bulunduğu ortaya çıktı.

'YANLIŞLIKLA GRİP TEŞHİSİ KONULMUŞ OLABİLİR'

İspanyol Halk Sağlığı ve Sağlık İdaresi Derneğinden Dr Joan Ramon Villalbi “Sadece bir sonuç olduğunda, her zaman daha fazla veri, daha fazla çalışma, daha fazla örnek istersiniz. Ancak kesinlikle ilginç” dedi.

Bulguları değerlendiren ekip, Coronavirusün ortaya çıkmasından önceki aylarda bildirilen bazı sert grip vakalarının aslında Covid-19 vakaları olabileceğine dikkat çekti. Barcelona Üniversitesi araştırmacıları “Bazı tanımlanmamış grip vakaları, 2019-2020 sezonunda Covid-19 vakalarını maskelemiş olabilir” dedi. Araştırma ekibi yazarlarından İspanyol Viroloji Derneği Başkanı Albert Bosch “Covid-19 ile enfekte olanlara, halk sağlığı tedbirleri alınmadan önce yanlışlıkla grip teşhisi konulmuş olabilir” dedi. İspanyol bilim insanlarının çalışması medRXiv'te hakem heyetinin onayına sunuldu.