İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, 30 Haziran'da İstanbul Adalet Sarayı önünde hükümetin 'çoklu baro' yasa teklifine karşı yapılacak olan 'Savunma Mitingi'ne tüm avukatları davet etti. Durakoğlu, "Beni bağışlayın ama, bu kez gelmeye mecbursunuz. 50 bin avukat olmalıyız." dedi.

Hükümetin , baroların seçim sistemini değiştirmeye yönelik girişimine karşı yapılan ‘Savunma Yürüyüşü’nden sonra 30 Haziran’da da ‘Savunma Mitingi’ dzenlenecek. İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu ‘En az 50 bin avukat olmalıyız” diyerek tüm avukatları Çağlayan Adliyesi’ne davet etti.

Durakoğlu çağrı metninde şöyle yazdı:

“Sevgili Meslektaşım; Ülkemiz yargısının teslim alınmasına yönelik çok ciddi bir tehdidin arifesindeyiz. İktidar, yasa yapma gücünü silaha dönüştürüyor. Hukuksuzluğun yasa gücüyle meşrulaştırılmasına izin veremeyiz. Biz Avukatız. Bunu anlatabilmemiz gerekiyor. Sizi, çocuklarınıza gururla anlatacağınız bir direniş gününe davet ediyorum. 30 Haziran Salı günü saat 12.30’da Çağlayan Adliyesinin karşısındaki meydanda, “Savunma Mitingi” yapıyoruz. Beni bağışlayın ama, bu kez gelmeye mecbursunuz. 50000 avukat olmalıyız. Sevgi ve saygılarımla.” 

Ayrıca twitter hesabından "Hayatımda ilk kez talimat veriyorum" vurgusu yapan Durakoğlu "Yanında bağlı avukat çalıştıran bütün üstadlar, o saatte bağlı çalışan meslektaşlara izin versin" dedi.