Aşırı sıcaklıklar nedeniyle ülke genelinde başlayan orman yangınlarında müdahalenin yetersiz kalmasıyla ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'yle karşı karşıya gelmesinin ardından istifa dilekçesi veren ancak talebi kabul edilmeyen Türk Hava Kurumu Kayyım Heyeti Başkanı Cenap Aşçı görevi fiilen bıraktı. Günlerdir hiçbir belgeye imza atmayan Aşçı'nın yerine Abdullah Kaya vekalet ettiği ortaya çıktı. Pakdemirli'nin açıklamaları yanıt veren Aşçı "Kurum adına bir ifade kullanamam çünkü istifa ettim” diye konuştu.

BAKAN PAKDEMİRLİ İLE KARŞI KARŞIYA GELMİŞTİ

T24'ten Eray Görgülü'nün haberine göre, Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından 2019 yılının Ekim ayında Adnan Zengin ve Abdullah Kaya ile birlikte Türk Hava Kurumu’na kayyum heyeti olarak atanan ve o tarihten bu yana başkanlık görevini yürüten Cenap Aşçı’nın istifası yılan hikayesine döndü.

Aşçı, orman yangınlarına müdahalede THK’nın yangın uçaklarının kullanılmaması nedeniyle başlayan tartışmalar üzerine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile karşı karşıya gelmiş, yangın sırasında katıldığı bir televizyon programında da "Bu akşam özel bir durumum vardı. Çocukluğumdan beri büyüttüğümüz bir kızımızın düğünü vardı, oraya gitmek zorunda kaldım" ifadesiyle eleştiri konusu olmuştu.

GÜNLERDİR HİÇBİR BELGEYE İMZA ATMIYOR

1 Eylül’de Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne istifa talebini sunan Aşçı, istifa dilekçesinde, "Hepimizin yüreğini yakan orman yangınlarında pek çok mecra THK’yi ve özellikle şahsımı odağa koymuş, linç kampanyasına kurum ve ziyadesiyle şahsım kurban edilmek istenmiştir" ifadesini kullanmıştı.

Aşçı, talebi kabul görmeyince 6 Ekim’de istifa dilekçesini yineledi. Mahkeme, ikinci dilekçeye ilişkin de bir tasarrufta bulunmayınca Aşçı’nın fiilen görevi bıraktığı öğrenildi. Günlerdir hiçbir belgenin altına imza atmayan Aşçı’nın yerine görevi vekaleten Abdullah Kaya’nın yürüttüğü öğrenildi.

"KURUM ADINA BİR İFADE KULLANAMAM"

Öte yandan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2022 yılı bütçesine ilişkin görüşmeler sırasında THK ile ilgili soruları da yanıtladı.

THK yetkililerinin 4 milyon dolar kaynakla THK yangın söndürme uçaklarının yeniden havalanabileceği iddiasına değinen Pakdemirli, "4 milyon dolarla filan olacak iş değil. Olsa bile niye Türk Hava Kurumu yapmadı, 130 milyon Euro bugüne kadar THK’ya para ödemişim" ifadesini kullandı.

T24’ün Bakan Pakdemirli’nin sözlerini sormak için ulaştığı Cenap Aşçı ise, istifası sonrasında kurumdaki görevini fiilen sonlandırdığını belirterek, "Şu durumda kurum adına bir ifade kullanamam çünkü istifa ettim" değerlendirmesinde bulundu.