İtalyan ve İspanyol doktorlar yeni bir Covid-19 belirtisi tespit ettiArtı Gerçek

İtalyan ve İspanyol doktorlar, bacaklardaki döküntünün Covid-19 hastalığının başka bir belirtisi olabileceğini düşünüyor.


Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını dünyada çok sayıda can almaya devam ederken, hastalığın teşhisine ve semptomlarına ilişkin tüm dünyadaki bilim insanlarının çalışmaları da hız kesmeden sürüyor.

İtalyan ve İspanyol doktorlar, bacaklardaki döküntünün Covid-19 hastalığının başka bir belirtisi olabileceğini düşünüyor.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hastaneye yatırılan beş İtalyandan biri cilt problemleri yaşıyor, bu tür semptomlar en çok çocuk ve ergenlerde görülüyor.

İspanyol Çocuk Doktorları Derneği, koronavirüs döküntüsünün çiçek hastalığı veya kızamık sırasında ortaya çıkan döküntülere benzediğini belirtti.

Genellikle ayak parmaklarında ortaya çıkan kızarıklık daha sonra iz bırakmadan iyileşiyor.

‘DÖKÜNTÜLERİ CİDDİYE ALIN VE KENDİSİNİZİ İZOLE EDİN’

Doktorlar, insanların bu tür döküntüleri ciddiye almalarını ve ortaya çıkması durumunda kendilerini izole etmeleri gerektiğini ifade etti. Sputnik’in aktardığına göre doktorlar ayrıca, bu tür semptomların görülmesi durumunda sağlık kuruluşlarına gidilmemesini, ancak durumun dikkatlice takip edilmesini tavsiye etti.

NE OLMUŞTU?

İstanbul’da yaşayan Reyhan Gündüz (46) adlı yurttaş da bel ve baş ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede Covid-19 olduğunu öğrendiği ortaya çıkmıştı. Hastalık, yapılan tüm testlerde negatif çıkmasına rağmen, şiddetli sırt ağrısı sonrası yapılan tomografi sonucunda teşhis edilmişti.

 

BAĞLANTILI HABERLER