İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğretim üyesi Prof. Dr. Celal Şengör'ün bir kadın öğrencisine cinsel tacizde bulunmasına yönelik tepkiler sürüyor. Şengör’e açılan soruşturmanın ardından, üniversitede de protestolar başladı.

Şengör’e tepkiler sürerken İTÜ Kadın Dayanışması üyeleri, maden fakültesi önünde basın açıklaması yaptı.
Yapılan basın açıklamasında, “İTÜ rektörlüğü, Celal Şengör’ün tacizini anlattığı videoyu paylaşmamız üzerine bir açıklama gerçekleştirdi. Okuldaki soruşturma ve karar alma süreçlerinin öğrencilere kapalı göstermelik komisyonlar tarafından değil, içerisinde öğrencilerin ve okul bileşenlerinin de olduğu şeffaf, takip edilebilir ve denetlenebilir taciz önleme birimleri tarafından sağlanmasını istiyoruz. Bizim üniversitemizde tacizin ve şiddetin meşrulaştırılmasına tahammülümüz yok” denildi.


NE OLMUŞTU?

Yayınlanan bir videoda öğrencisini taciz ettiğini itiraf eden İTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Celal Şengör hakkında soruşturma başlatıldı. İTÜ Rektörlüğü'nden yapılan açıklamada, Şengör hakkındaki soruşturmaya dair şöyle denilmişti: "Geçtiğimiz günlerde, üniversitemiz öğretim üyelerinden birinin çevrimiçi ortamda sarf ettiği sözlerle ilgili idari soruşturma başlatılmış olup, süreç devam etmektedir. İstanbul Teknik Üniversitesi, fiziksel, sözlü ve diğer şekillerde tacizin, küçük düşürücü davranışların her çeşidine karşı olup, bu tür eylemleri gerçekleştiren kişilere en küçük bir tolerans gösterilmeyecektir. İTÜ'nün yüzyıllara yayılan köklü birikiminin ve vizyonunun getirdikleri, böyle konularda gereken sorumluluğu almayı, en net tavır göstermeyi gerektirmektedir. Taraflardan birinin mağdur olması ve korunması gereken özel hayatı nedeniyle idari soruşturma sonuçlanıncaya kadar kamuoyunu sabırlı olmaya davet ediyoruz. Olayın cezai yönü savcılık incelemesinde olup hukukun üstünlüğüne olan inancımız tamdır.”