Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, üç Suriyeli genç işçinin, İzmir'de üzerilerine benzin dökülerek yakıldığını duyurdu. Açıklamaya göre, Güzelbahçe ilçesinde üç Suriyeli işçi, bir saldırgan tarafından gece uyku halindeyken üzerilerine benzin dökülerek yakıldı.

Gözlemevi olayla ilgili araştırmasının sonucunu henüz yayınlamazken, hayatını kaybeden 3 gencin fotoğrafları ve kimlik bilgileri sosyal medyada paylaşıldı.

Nupel Haber Ajansı, 16 Kasım'da yaşandığı belirtilen olayda, saldırganla Suriyeli gençler arasında herhangi husumet bulunmadığı, olayın ırkçı bir saldırı olduğunun ifade edildiğini aktardı.

Suriyeli gençlerin 23 yaşındaki Mamoun al-Nabhan, 21 yaşındaki Ahmed Al-Ali ve 17 yaşındaki Muhammed el-Bish olduğu öğrenildi. 

İHD: ŞAHIS ARDINDAN İKİ TC VATANDAŞINI ÖLDÜRMÜŞ

İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi de olayı doğruladı. İHD'nin açıklamasında şöyle denildi: "16 Kasım'da İzmir Güzelbahçe'de 3 Suriyeli Mülteci gencin benzinle yakılarak hayatını kaybettiği duyumunu aldık. Mülteci dernekleri ve hak örgütleriyle beraber yaptığımız ilk araştırmalarda şunlar tespit edildi:
Olay 16 Kasım'da gerçekleşmiş. Bir şahsın 3 Suriyeli mülteciyi önce benzinle yakmış ardından aynı şahıs iki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını bıçaklayarak öldürmüş. Aileler karakola çağrılmış ve susmaları için uyarılmışlar. İnsan Hakları Derneği olarak sürecin takipçisi olacağız."

'POLİS KİMSEYE ANLATMAMAMIZI İSTEDİ'

Mamoun al-Nabhan'ın kardeşi Ahmet, Gazete Duvar'a olayı anlatırken, kardeşinin bir hafta yoğun bakımda kaldıktan sonra vefat ettiğini söyledi. Ahmet, “Biz 5 yıl önce geldik Türkiye’ye. Kardeşim 23 yaşındaydı. Bir hafta sonra evlenecekti. Fabrikada çalıştıkları yerde uyurken mazot benzin döküp sonra da yakmış. Olaydan sonra bir hafta hastanede kaldı. Bir hafta sonra öldü. Diğer arkadaşları ise zaten bir gün sonra öldüler. O zaman hiç kimseye haber vermedik çünkü polis kimseye anlatmamamızı istedi. 'Bir şüpheli var, onu yakalayalım öyle haber verin' dediler. Sonra polis yakaladı, o kişinin olduğunu ispatladılar. Türk tarafları basına neden haber vermediler onu da bilmiyorum. Katil bizimle aynı fabrikadan taş alıyordu. İsmi Kamal. Neden oldu, neden yaptı kimse bilmiyor. Sonradan da iki tane Türkiyeli’yi bıçakladığını biliyoruz...”