Afgainistan'ın başkenti Kabil'de havalimanı yakınlarında yeni bir paltama meydana geldi.

Aamaj News'in haberine göre patlamanın meydana geldiği bölgede, binaların üzerinden yükselen siyah dumanı gösteren bir video sosyal medyada paylaşılmaya başladı. Patlamanın, havaalanı yakınlarındaki bir eve düşen roketten kaynakladığı ancak ölü ve yaralananların olup olmadığının bilinmediği belirtildi. İlerleyen saatlerde Reuters'e konuşan iki ABD'li yetkili Kabil'e askeri saldırı düzenlediklerini söyledi.Yetkililer, saldırıda IŞİD-K militanlarının hedef alındığını açıkladı. 

Öte yanda sosyal medyada paylaşılan görüntülerde roketin düştüğü bir evden dumanların yükseldiği, sivillerin yangını söndürmek için uğraştığı görüldü.

NE OLMUŞTU?

Afganistan'da Taliban'ın kontrolü ele geçirmesinin ardından tahliyeler sürerken, Kabil Havalimanı'nın çok yakınında çifte patlama meydana gelmişti. Bugünkü patlama, Kabil havaalanının dışında 13 ABD askeri de dahil olmak üzere yaklaşık 200 kişinin hayatını kaybetmesinden günler sonra geldi. Saldırıları IŞİD-Horasan üstlenmişti.

ABD ise misilleme olarak Afganistan'da iki IŞİD-K militanını insansız hava aracı ile öldürdüklerini açıklamış, Taliban Afganistan topraklarında kendilerine danışılmadan düzenlendiği gerekçesiyle saldırılara tepki göstermişti. Biden'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise bugün yaptığı açıklamada misilleme adına daha fazla hava saldırılarının ve 'başka operasyonların' gözden geçirildiğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Joe Biden, önceki yaptığı açıklamada Afganistan'ın başkenti Kabil'deki durumu "son derece tehlikeli" olarak niteleyerek, yüksek olasılıkla 24 ila 36 saat içerisinde Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı'na yönelik bir saldırının daha düzenlenebileceğini belirtmişti.