Foto: AFP


Libya'da linç edilerek öldürülen devrik lider Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, 24 Aralık’taki başkanlık seçimleri için adaylık başvurusu yaptı.

Reuters'a açıklama yapan Libya Yüksek Seçim Komisyonu'ndan bir yetkili, Seyfülislam Kaddafi'nin başkanlık seçimleri için aday olarak başvuruda bulunduğunu ve kaydedildiğini teyit etti.

Libya Yüksek Seçim Komisyonu, 7 Kasım'da devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinde aday başvurularının başladığını açıklamıştı.

Devlet Başkanlığı seçimleri için adaylık başvuruları 22 Kasım'a, milletvekilliği seçimleri için ise 7 Aralık'a kadar kabul edilmeye devam edecek.

Euronews’in Libya el Ahrar Televizyonu'ndan aktardığı habere göre Seyfülislam Kaddafi, adaylık başvurusunu ülkenin güneyindeki Sebha kentinde yaptı.

Arap Baharı olarak adlandırılan kitlesel halk hareketlerinin iç savaşa dönüştüğü Libya'da 2011'de öldürülen eski diktatör Muammer Kaddafi'nin en büyük oğlu olan Seyfülislam Kaddafi, 1972'de dünyaya geldi.

Ülkesinde mimarlık mezunu olan oğul Kaddafi, İngiltere merkezli London School of Economics'te doktora yaptı.

'Demir yumruk' ile yönetim şekline karşı demokrasiyi savunduğu belirtilen Kaddafi, babasıyla yaşadığı fikir ayrılığının ardından 2006'da ülkeden ayrıldı.

İki yıl sonra, 2008'de babasının çağrısı üzerine ülkeye geri döndü.

ABD ve Avrupa ülkeleriyle iyi ilişkileri savundu.  Yönetimin devrilmesinin ardından kaçtı.

Seyfülislam Kaddafi, muhalifler tarafından komşu ülke Nijer'e kaçmaya çalışırken Libya'nın güneyindeki Sebha kentinde gözaltına alındı ardından tutuklandı. 2017'de af ile serbest bırakıldı.

Seyfülislam Kaddafi, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından 'insanlığa karşı suç işlemek'ten aranıyor.

Libya Askeri Başsavcılığı da Seyfülislam hakkında "cinayet" ve "paralı asker kullanma" suçlamasıyla yakalama kararı vermişti.

LİBYA YÜKSEK SEÇİM KOMİSYONU’NDAN AÇIKLAMA: SEÇİMLER ZAMANINDA YAPILACAK

Öte yandan Libya Yüksek Seçim Komisyonu Başkanı İmad Saih, ülkede seçimlerin zamanında yapılacağını, yasalar meclis tarafından değiştirilse bile ertelenmesi için bir yolun olmadığını belirtti.

Saih, "Libya El Ahrar" kanalına yaptığı açıklamada, Yüksek Seçim Komisyonu’nun, seçim sürecinin durdurulması gerektiğini içeren herhangi bir yazı teslim almadığını ifade etti.

Libya Devlet Yüksek Konseyi (DYK) Başkanı Halid el Mişri, dünkü açıklamasında, 24 Aralık'ta yapılması planlanan başkanlık ve parlamento seçimlerinin, seçim yasaları üzerinde uzlaşıya varılması için 3 ay ertelenmesinin muhtemel olduğunu belirtmişti.

DYK'nin seçimlerin düzenlenmesini engellemek için zora başvurmayacağını vurgulayan Mişri, seçimlerin boykot edilmesi çağrısında bulunmuştu.