Konya'da bir kadını darp eden Özgür Duran isimli erkeği engellemek isterken ölümüne neden olan Kadir Şeker hakkında 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istendi. Duruşma 14 Eylül'e ertelendi.

Konya'da kız arkadaşı Ayşe D.'yi darp eden Özgür Duran adlı kişiyi engellemek isterken yaşanan arbedede Duran'ın ölümüne yol açan Kadir Şeker'in davasında Cumhuriyet savcısı mütaalasını açıkladı. Savcılık, Şeker'in 'haksız tahrik altında kasten öldürme' suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını, haksız tahrik indiriminin de üst seviyeden uygulanmasını istedi.

Kadir Şeker davasında 3'üncü duruşma görüldü. Duruşmada olay günü görevli bir polis memuru tanık olarak dinlendi. Duruşmaya katılmayan Suriye uyruklu Beşşar Şaban'ın, dinlenmesine gerek olmadığına karar verildi.

ÖLDÜRÜLEN DURAN'IN KARDEŞİ: ŞİKAYETÇİYİM

Duruşmaya katılan öldürülen Özgür Duran'ın kardeşi Niyazi Remzi Duran, Kadir Şeker'den şikayetçi olduğunu belirterek, ''Maktul benim ağabeyimdir. Kadına şiddet uygulandığı söyleniyor ancak bunlar gerçeği yansıtmıyor. Mahkemeye ibraz edeceğim fotoğraflı belgelerden de anlaşılacağı üzere kadına şiddet yanlısı biri olmadığı, uyuşturucuya karşı olduğu açıkça görülecektir. Adaletin yerini bulacağını inanıyorum. Sanıktan şikayetçiyim'' dedi. 

KADİR ŞEKER: BANA VE AİLEME KÜFÜRLER ETTİ

Özgür Duran'ın ailesinin avukatları, Adli Tıp raporunda Kadir Şeker'in vücudunda kabuk bağlamış 3 santimetrelik yara olduğunu belirterek, Kadir Şeker'e, daha önce bıçaklı bir kavgaya karışıp, karışmadıklarını sordu. Kadir Şeker de daha önce kavgaya karışmadığını belirtti. 

Avukatlar, Özgür Duran'ın Kadir Şeker'e yönelik 'Seni bulacağım' şeklinde ifade kullandığı ve bir kişinin, karşısındaki kişiye bunu söylemesi için tartışmanın yaşanması gerektiğini belirterek, sanığa yaşanan olayı tekrar sordu. Kadir Şeker de, ''Ben evime gidiyordum. Kadının sesini duyunca onun iyi olduğunu görmek istedim. Ben ona ağabey diye hitap ettim. Ama o bana ve aileme küfürler etti'' dedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

​Cumhuriyet Savcısı verdiği mütalaasında, iddianameye bağlı kalarak suçun ağır tahrik altında işlendiğini belirterek, 'kasten adam öldürme' cezasının en alt sınırdan, tahrik indiriminde en üst sınırdan verilmesini talep etti.  Mütalaada, Şeker için 12 yılndan 18 yıla kadar hapis cezası istendi. Mahkeme heyeti Kadir Şeker'in tutukluluk halinin devamına karar verip, duruşmayı 14 Ekim tarihine erteledi.

'MÜTALAAYI KABUL ETMİYORUZ'

Duruşma sonrası açıklama yapan Kadir Şeker'in avukatlarından Konya Baro Başkanı Mustafa Aladağ, mütalaayı kabul etmediklerini ve savunma için süre istediklerini belirtti. Aladağ, şunları söyledi:''3'üncü celseyi bitirdik. Dosyamızda araştırılacak husus kalmamıştır. Tüm tanıklar dinlendi. Sayın savcılık makamı mütalaasını verdi. Mütalaa aynen iddianamede olduğu üzeredir. İlk söz olarak kabul etmediğimizi beyan ettik. Mütalaa 'kasten adam öldürme', ancak ağır haksız tahrik altında işlendiği hususlarda ceza talep edilmiştir. Bizler mütalaayı kabul etmedik ve savunma için süre istedik. Savunmamızı hazırlayacağız. Duruşmamız 14 Ekim tarihine ertelenmiştir. Kadir bir cani değildir, katil değildir. Kadir, asla ve asla birini öldürme gayesiyle hareket edecek evladımız değildir. Kadir'in annesine ve babasına yönelik çok ağır küfürlere rağmen bunu duruşmada ifade edemeyecek kadar yeterli aile terbiyesi almış ahlaklı ve yarınlara umutla bakan çocuğumuzdur. Kadir'in taraflarla bağlantısı yoktur. kadir, ağlayan bir kadın sesine kulak kabartmıştır.  Kadir Şeker, kasten birini öldürecek yapıya sahip değil.''

NE OLMUŞTU?

5 Şubat'ta Konya'nın Selçuklu ilçesi Yeni İstanbul Caddesi Piri Reis Parkı'nda yaşanan olayda Özgür Duran isimli erkek tartıştığı sevgilisi Ayşe D.,'yi şiddete maruz bıraktı. Parktan geçen ve olaya müdahale eden Kadir Şeker ile Özgür Duran arasında çıkan arbedede Şeker, Duran'ın ölümüne neden oldu.

Özgür Duran, hayatını kaybederken, üniversite sınavına hazırlanan Şeker, çıkarıldığı mahkemece 'kasten adam öldürme' suçundan tutuklandı.

Bir kadının şiddete maruz bırakılmasını engellerken bir erkeğin ölümüne neden olan Şeker için, birçok kez sosyal medyada adalet çağrısı yapıldı.