Canan Kaftancıoğlu: Kızım bir dönem çok ciddi hedef gösterildiArtı Gerçek

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, il başkanı olduğu ilk 6 ay içinde siyasi ve yaşamsal tehditler aldığını ve kızının bile hedef gösterildiğini söyledi.


CHP İstanbul İl Başkanlığı’na ikinci kez seçilen Canan Kaftancıoğlu, CHP İl Kongresine tek aday olarak gösterilmesi hakkındaki eleştirilerle ilgili “İlk günden itibaren çok adaylı yarışı arzu ederdim. Keşke çok aday olsaydı ama tek aday eleştirisi şahsıma yapmak yerine aday çıkamayanlara yapmak lazım" dedi.

Kaftancıoğlu ‘sizi en çok inciten neydi’ sorusuna, “İktidarın saldırıları beni hiç incitmedi. Çünkü incitmesi onlara azıcık da olsa değer verdiğimi ya da fikirlerini dikkate aldığımı gösterir. İktidarın saldırılarına artık kulağımı tamamen kapattım” yanıtını verdi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu,  Sözcü’den Hande Zeyrek’in sorularını yanıtladı. Röportajda şunlar yeraldı:

– İstanbul'da ikinci kez il başkanısınız. Bir kadın olarak İstanbul il örgütünü yönetmek zor bir iş mi?

Çok kolay olduğunu söyleyemem ama işinizi iyi yapıyorsanız eğer her iş zor. 2 yıl önce böyle bir ihtiyacın olduğunu hissederek, planlı ve ilkelere bağlı kalarak örgütü motive ederek İstanbul'da bir başarı hikayesi yazabileceğimize inandık. 2018'de beni il başkanı olmaya iten şey İstanbul'un yeniden halka verilebileceğine olan inancımdı ve böyle bir hedef koyarak il başkanı adaylığını ortaya koymuştum ve ulaştık.

‘İLK GÜNDEN İTİBAREN ÇOK ADAYLI YARIŞI ARZU EDERDİM’

– İl kongresine tek aday olarak girmeniz çok eleştirildi. Karşınıza aday çıkmadı mı yoksa çıkarılmadı mı?

İlk günden itibaren çok adaylı yarışı arzu ederdim. Keşke çok aday olsaydı ama tek aday eleştirisi şahsıma yapmak yerine aday çıkamayanlara yapmak lazım. Sonuçta karşıma adayı çıkaracak kişi ben değilim. Burada genel merkezin etkisi olduğunu söylemek haksızlık olur. Genel Başkanımız tek adayla gidilsin gibi bir cümle kurmadı. Bulunduğu ortamlarda başarımızdan söz etti. Çıkmadı değil çıkamadı demek daha doğru.

– CHP'nin 25 yıl sonra Ekrem İmamoğlu'yla İstanbul'u almasında payınız büyük. O günlere dair hafızanızdaki en önemli an hangisi?

Oyları hiçbir şekilde çaldırmayacağımızı, İstanbul halkının azalmış olan sandığa güvenini yeniden tesis edeceğimizin sözünü vermiştik. Bunun için çok çalıştık. Azimli karıncalara benzetiyorum İstanbul örgütünün çalışmasını.

‘KIZIM BİR DÖNEM ÇOK CİDDİ HEDEF GÖSTERDİ’
 
– Hakkınızda davalar açıldı ceza aldınız. Sizi en çok inciten neydi?

İktidarın saldırıları beni hiç incitmedi. Çünkü incitmesi onlara azıcık da olsa değer verdiğimi ya da fikirlerini dikkate aldığımı gösterir. İktidarın saldırılarına artık kulağımı tamamen kapattım. Bir söz insanı gerçeklik payı olduğunda incitir. O kadar çok yalan ve iftira belliydi ki. Beni incitmedi. Ama o saldırılar sırasında kızım bir dönem çok ciddi hedef gösterildi. Fotoğrafı ismiyle çok ciddi tehditler aldı. O dönem AKP'nin kadın milletvekillerinden ya da oradaki annelerinden de kızıma yapılan saldırılara dönük kınamalarını doğru olmadığını söylemelerini beklerdim.  Yanlışa yanlış demeye cesaretimiz olmalı.

– Bu süreçte tehditler aldınız mı?

Çok… İl başkanı olduğum 6 ay içinde siyasi ve yaşamsal tehditler aldım. Bu tehditler beni yıldırmadı, yıldıramaz.

‘İLK DÖNEMDE TÜM HEDEFLERİMİZİ YERİNE GETİRDİK’

– Yeni dönem için neler planladınız?

Göreve başlarken kısa, orta ve uzun vadeli hedefi koyarak başlarım. İlk dönemde tüm hedeflerimizi yerine getirdik. Yeni dönemde CHP üyelerinin yeniden gözden geçirilerek 260 bin üyemize doğrudan ulaşılmanın kolay bir mekanizmasını kuracağız. Hızlıca bunu tamamlayacağız. Uzun vadeli hedefimiz ise tüm örgüte söylediğim gibi ‘CHP'nin muhalefetteki son kongreleri olacak' diyorum. ‘Biz İstanbul Türkiye'dir' diyoruz. Türkiye'nin nefes almasına CHP'nin iktidara gelmesinde İstanbul koçbaşı görevi görecek. Örgütü bu şekilde planlayacağız. 16 milyon İstanbulluya ulaşmanın kanallarını oluşturacağız. CHP 200 bin üyesiyle hemen her gün sokaklarda olacak.

– Kadınlar için bir proje olacak mı?

Kesinlikle… Siyasette kadın katılımını arttıracağız. Talep ederek değil mücadelesini yaparak arttıracağız. Kadınların mücadelenin her alanında olması kendilerine olan özgüvenlerinin gelmesine vesile oluyor.

– Vatandaşlar size en çok hangi taleplerle geliyorlar?

Her gün iş için binlerce insan başvuruyor. İntiharlar ortada. İşsizlerin durumu içler acısı. Evladına süt alamayan anneler var. Yoksulluk anlatılamaz boyutta.

'HUKUK İSTEDİM DOKTOR OLDUM'

Canan Kaftancıoğlu'nun çocukluğu Ordu'nun Oyumgürgen Köyü'nde geçti. Köyünün ilk tıp fakültesini kazanan kişi olduğunu belirten Kaftancıoğlu eğitim sürecini ise şöyle anlattı: “Küçük yerde yaşamam ve ‘çalışkan öğrenci doktor olur' bilinçaltıyla ve çevremizde hiç doktor yoktu. Köyün ilk tıp fakültesini kazanan kişisi oldum. İlk defa söyleyeyim bunu benim tercihim hukuktu. Hatta tıp fakültesindeki ilk yılımda hukuk okumak için üniversiteye ara vermek istedim fakat ailemin ısrarı ile vazgeçtim. Hâlâ hedefimden ve hayallerimden biridir hukuk fakültesini bitirmek.”

‘İMAMOĞLU ENGELLENEMİYOR’

– İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde meclis çoğunluğu AKP'de olduğu için Ekrem İmamoğlu'nun engellendiğini düşünüyor musunuz?

Ekrem İmamoğlu engellenmeye çalışılıyor ama toplumda bunlar asla karşılık bulmuyor, engellenemiyor da. Bir siyasetçiye en büyük zararı yine kendisi verir. Ekrem İmamoğlu'nun İBB Başkanı olarak yetkileri gasp edilmeye çalışılıyor. Topluma hizmet edilmesini engellemeye çalıştıkça, toplumdan kopuyorlar. Bir takım yasa değişiklikleriyle Boğaziçi İmar Yasası vs. gibi şeylerle sınırları daraltılmaya çalışılıyor. Buna rağmen ortada bir gerçek var ki, 16 milyonun belediye başkanı olarak çalışmaya devam ediyor. En son İBB'nin TÜRGEV'den geri aldığı araziyi AKP grubu, Beyoğlu Belediyesi'ne peşkeş çekmeye kalktı. Bununla ilgili de tüm hukuki haklarımızı kullanacağız, halkın mallarını halktan kaçırmalarına izin vermeyeceğiz. İstanbul'da artık her şey şeffaf yapılmaya başlandı. İşe alım süreçleri, ihaleler. İSPARK gibi devasa bir iştirakte bir tek kadın çalışan yokken kadın istihdamı arttırmak en önemli işler.

RÖPORTAJIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

BAĞLANTILI HABERLER