Kanada'da yaşayan son Nazi savaş suçlusu şüphelisi 97 yaşında öldü. Helmut Oberlander isimli şahıs, Nazi ölüm mangasında çevirmenlik yaptığını itiraf etmiş ancak 'zulme dahil olmadığını'nı savunmuştu.

'SON DİLEĞİ GERÇEKLEŞTİ'

Ukrayna doğumlu Oberlander'in Ontario Eyaleti'nin Waterloo kentindeki evinde öldüğü bildirildi. Ailesi tarafından yapılan açıklamada eski Nazi'nin 'toplum bilincine sahip olduğu' söylendi. Kanada'nın ulusal The National Post gazetesi ise Oberlander hakkında 'son dileğinin gerçekleştiğini; Almanya'ya iade edilmeden huzur içinde öldüğünü' yazdı. Kendisi İkinci Dünya Savaşı sırasında 'zorla Nazilerin içerisinde bulunduğunu, zira o dönem oldukça genç olduğunu' söylese de hakkında savaş suçlu işlediğine dair ciddi ithamlar var.  

SINIR DIŞI EDİLECEKTİ

Emlakçılık yaptığı söylenen Oberlander'in 1954 yılında Kanada'ya geldiği ve altı yıl sonra bu ülkenin vatandaşlığını aldığı belirtiliyor. Ancak daha sonra Kanada'nın vatandaşlığını iptal etmesiyle birlikte 1995 yılından itibaren üç kez sınır dışı edilmeye çalışıldığı ancak Oberlander'in itirazları sonucunda bunun gerçekleşmediği aktarılıyor.

Kanada da benzer suçlamalarla karşılaşan toplam 12 Nazi savaş suçlusu şüphelisi bulunuyordu. Oberlander ise hâlâ hayatta olan son şüpheliydi.

ÖLÜM MANGASINDA YER ALDI

Oberlander'in İkinci Dünya Savaşı sırasında Einsatzkommando ismiyle bilinen ölüm mangasında yardımcı kuvvet olarak görev yaptığı biliniyor. Yaklaşık üç bin kişilik personele sahip Einsatzkommando, Nazilerin Doğu Cephesinde ele geçirdiği bölgelerde yaptığı infazlardan sorumlu tutuluyor. Bu infazlar sırasında başta Yahudiler, komünistler ve Romanlar olmak üzere milyonlarca sivil öldürüldü.

KANADALI YAHUDİLER TEPKİLİ

Kanada Yahudi Kongresi'nden Bernie Farber, Oberlander'in Kanada'da özgürlük ve konfor bulmuş olmasından rahatsız olduklarını dile getirdi, Oberlander'ın aksine onun kurbanlarının hayat, aile, mutluluk, çocuk ve torun sahibi olma gibi haklara sahip olamadığını söyledi. Farber, "Bu üzücü bir gün: Öldüğü için değil, Kanada'nın Oberlander gibilerin ülkeye girmesine izin verdiği için üzücü bir gün" dedi.